5 najczęstszych przyczyn zalania mieszkania – jak ich uniknąć?

3 kwietnia, 2023

Przyczyn zalania mieszkania może być wiele. W większości przypadków wynikają one z pozornie niewielkich uszkodzeń, które ostatecznie generują liczne usterki i szkody nie tylko nieruchomości, ale także różnych ruchomości. W takich okolicznościach niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów z branży osuszania. Jak jednak uniknąć najczęstszych przyczyn zalania mieszkania? Co robić, żeby zapobiec zalanym budynkom?

Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkania?

W wielu przypadkach zalane mieszkanie to skutek rozszczelnienia rury w ścianie lub podłodze, zatkany zlew, pęknięty wężyk w pralce bądź uchylone okno podczas nieobecności lokatorów. Wbrew pozorom tak proste sytuacje mogą doprowadzić do wielu uszkodzeń i kosztownych napraw w mieszkaniu oraz pokryciu kosztów zalania mieszkania swoich sąsiadów.

  • Rozszczelnienie rury w ścianie

Wśród najczęstszych przyczyn zalania mieszkania pojawia się problem związany z wyciekiem wody, który tak naprawdę jest niezauważalny. Pęknięta rura biegnąca między mieszkaniami to nie lada wyzwanie, ponieważ w takim przypadku podstawowym działaniem jest szybka i skuteczna lokalizacja wycieku, a następnie przystąpienie do zatrzymania dalszego rozwoju sytuacji. Problem pękniętej rury w ścianie może wystąpić nie tylko w starych kamienicach, ale i nowych budynkach.

  • Rozszczelnienie rury w podłodze

Linia instalacji wodnej biegnie nie tylko w ścianach, ale jej część znajduje się także pomiędzy poziomami mieszkań. Warto zatem wcześniej zorientować się, w którym miejscu znajdują się rury w mieszkaniu i w przypadku ich rozszczelnienia szybko zlokalizować problem. W taki sposób unikniesz rozczarowania wynikającego z powodu własnych strat nieruchomości i ruchomości, a także ze strony poszkodowanego sąsiada.

  • Zatkany zlew

Zatkany zlew to kolejna z najczęstszych przyczyn zalania mieszkania. W tym przypadku skutki awarii są poważne i kosztowne, a oprócz strat własnych pojawiają się oczywiście straty poniesione przez sąsiada. Jak najskuteczniej zaradzić takiej sytuacji? Kluczowa w tym wszystkim jest szybka i konkretna reakcja w postaci zakręcenia zaworu głównego, który skutecznie ograniczy rozmiar powstającej szkody.

  • Pęknięty wężyk w pralce lub zmywarce

Awaria związania z pękniętym wężykiem w pralce lub innym urządzeniu, w którym niezbędne jest pobieranie wody, może przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Ujawnia się ona głównie podczas działania urządzenia, dlatego niebezpieczna sytuacja może pojawić się w chwili, gdy opuścisz mieszkanie podczas włączonej pralki lub zmywarki. Kilka lub kilkanaście litrów wody mogą zalać dane pomieszczenie i przyczynić się do licznych uszkodzeń ruchomości oraz ścian czy posadzki. Jak zapobiec takiej sytuacji? Przede wszystkim staraj się sprawdzać i kontrolować stan mocowań wężyka oraz stan techniczny różnorodnych elementów pralki, zmywarki, a także innych urządzeń.

  • Uchylone okno lub otwarte drzwi balkonowe

Problem zalania mieszkania czy domu pojawiający się wskutek pozostawienia uchylonego okna lub drzwi jest jednym z najczęstszych przypadków. Choć nieraz zdarza się zapomnieć o zamknięciu okna przed wyjściem z domu, warto jednak celowo nie pozostawiać go uchylonego, ponieważ niespodziewana ulewa może przynieść wiele szkód, a nawet spowodować zalanie mieszkania. Ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa wtedy, gdy okna nie są głęboko osadzone w budynku.

Co robić, by zapobiec skutkom zalanego mieszkania?

Przede wszystkim najważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie związane z lokalizacją wycieku oraz powstrzymaniem dalszego rozwoju zalania. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firmy, która od lat działa na rynku osuszania wnętrz po zalaniu lub powodzi i posiada wszelkie niezbędne umiejętności oraz sprzęty, a także zna i umie dopasować odpowiednie techniki osuszania do zaistniałej sytuacji. Taka jest nasza firma, która od ponad 10 lat skutecznie osusza zalane powierzchnie. Pracujemy 24 h na dobę przez cały tydzień, ponieważ nie chcemy zostawiać naszych Klientów w potrzebie. Działamy w głównej mierze na terenie województwa małopolskiego, a więc m.in. w Krakowie, Bochni, Nowym Sączu, Wieliczce, Limanowej oraz Niepołomicach.

Z nami rozliczysz się bezgotówkowo

Ubezpieczenie mieszkania od zalania powinno posiadać odpowiednie elementy, które są uzupełniane i zatwierdzane w formie dodatkowej umowy. Poszerzenie zakresu ochrony jest bardzo korzystne w wielu sytuacjach, a w większości przypadków tylko nieznacznie wpływa na wysokość końcowej składki opłacanej raz w roku. Warianty dostępne podczas poszerzania umowy ubezpieczenia mieszkania obejmują m.in.

– zalanie (ta opcja pozwala ochronić właścicielowi własne mieszkanie),

– assistance (jest to pakiet pomocowy, który obejmuje w większości przypadków interwencję hydraulika lub innego fachowca),

– odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (istotna możliwość dla lokatora, który może ochronić swoje finanse w przypadku zalania, a następnie roszczeń poszkodowanego sąsiada).

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7