Co zrobić, gdy mieszkanie zaleje sąsiad?
Zalane mieszkanie to niezwykle trudne doświadczenie życiowe, ponieważ w jednej chwili ulega zniszczeniu zarówno wykończone wnętrze, jak i wiele mebli, urządzeń czy wartościowych przedmiotów. Zalane mieszkanie jest częstym problemem, którego przyczyną w wielu przypadkach jest usterka instalacji w mieszkaniu u sąsiada. Wina sąsiada nie jest do końca oczywista, ponieważ jeśli mamy do czynienia z błędem instalacyjnym, to w takim przypadku za zalanie odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa. Zalane mieszkanie to także częsty skutek awarii sprzętów domowych u sąsiada w mieszkaniu. W zależności od sytuacji i powodu zalania Twojego mieszkania jest wiele rozwiązań, dzięki którym będziesz mógł skorzystać z pomocy.
Wina za zalane mieszkanie – kto ponosi odpowiedzialność za zalane mieszkanie?
Początkowe określenie odpowiedzialności za zalanie mieszkania nie jest do końca tak oczywiste, ponieważ wszystko zależy od okoliczności i przyczyny zalania. Taka sytuacja może nastąpić zarówno z winy spółdzielni mieszkaniowej, jak i zarządcy budynku czy też sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji. Niewykluczone są również różnorodne awarie techniczne sprzętów, a nawet warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że woda spływająca po suficie nie zawsze musi oznaczać winę sąsiada, dlatego początkowo trudno określić, kto poniesie odpowiedzialność za zalane mieszkanie. Właściciel lokalu ponosi natomiast odpowiedzialność jedynie za stan rur poziomych, a w przypadku awarii rur wodnych bądź kanalizacyjnych umieszczonych pionowo w ścianie odpowiada spółdzielnia lub nawet sam deweloper.
Czy należy mi się odszkodowanie za zalane mieszkanie?
Odszkodowanie za zalane mieszkanie zależne jest w głównej mierze od rodzaju polisy ubezpieczeniowej, dlatego tak ważne jest, by zawsze kompleksowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i ewentualnie rozbudować polisę o dodatkowe elementy, które wydają się nam istotne. Podstawowa polisa w większości przypadków obejmuje jedynie elementy stałe, a więc mury czy kondygnacje. Jak powszechnie wiadomo, podczas zalania ulega szkodzie znaczna część wyposażenia mieszkania, np. sprzęty AGD, RTV, meble czy inne ruchomości. Odpowiednio dobrana polisa może także ochronić samych właścicieli mieszkania przed szkodą, która powstała z ich winy. Kluczowe jest w tym przypadku dostosowanie warunków umowy ubezpieczeniowej do różnorodnych sytuacji. Istotny jest także fakt, że nie wszystkie polisy zabezpieczające na wypadek powodzi obejmują również zalanie mieszkania. Dla Towarzystw Ubezpieczeniowych powódź, a zalane mieszkanie to zupełnie dwa różne zagadnienia, które traktowane są oddzielnie.
Zalane mieszkanie – jak zacząć działać?
Przede wszystkim najważniejsze jest zlokalizowanie wycieku, a następnie ograniczenie strat. Szybka interwencja z pewnością zminimalizuje szkody i choć w pewnym stopniu pozwoli zaoszczędzić środków na naprawę wszystkich uszkodzeń. W zależności od przyczyny zalania konieczne może być zakręcenie zaworów, dlatego warto orientować się, gdzie w domu lub mieszkaniu takie zawory się znajdują. Istotne jest również zebranie nadmiaru wody oraz zabezpieczenie ruchomych przedmiotów i elementów mieszkania. Pamiętaj jednak, aby nie naprawiać już zaistniałych skutków zalania. Po wstępnych pracach nad zalanym obszarem koniecznie skontaktuj się z fachowcami w dziedzinie osuszania.
Kiedy należy się odszkodowanie za zalane mieszkanie?
To, w jakiej wysokości odszkodowanie za zalane mieszkanie otrzymasz, w głównej mierze zależy od rodzaju polisy ubezpieczeniowej. W związki z tym warto wcześniej zapoznać się szczegółowo z warunkami ubezpieczenia i zadbać o to, aby polisa obejmowała wszelkie zdarzenia. Takie czynności powinieneś wykonać zaraz po zakupie lub najmie mieszkania, aby od samego początku zabezpieczać się w kompleksowy sposób przed często nieplanowanymi zdarzeniami. Warto pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa obejmuje w głównej mierze elementy stałe, a więc wspomniane wcześniej mury i kondygnacje. W przypadku zalania uszkodzeniom mogą ulec także różne pozostałe przedmioty gospodarstwa domowego, w tym meble, połogi bądź inne ruchomości. Odpowiednio wybrana polisa może także ochronić samych posiadaczy polisy w sytuacjach, gdy to my wyrządzimy podobną szkodę. Kolejnym ważnym elementem podczas określania swojej polisy ubezpieczeniowej jest odpowiednie sformułowanie zagadnień, a więc uświadomienie sobie, że ubezpieczenie na wypadek powodzi to zupełnie coś innego niż ubezpieczenie na wypadek zalanego mieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe rozgraniczają te dwa aspekty, a powódź jest przez nich uznawana jako podniesienie się poziomu wód gruntowych, natomiast zalanie mieszkania dotyczy m.in. napływów opadów atmosferycznych, awarię rur wodociągowych czy uszkodzenie wężyka pralki. Polisa ubezpieczeniowa w wielu trudnych sytuacjach daje poczucie bezpieczeństwa, wygody, a także oszczędności czasu i pieniędzy.