Osuszanie podposadzkowe

Podłoga składa się z wielu warstw, ponieważ musi zapewniać odpowiednią izolacyjność termiczną, akustyczną oraz przeciwwilgociową budynku. Konstrukcja podłogi ma również za zadanie przenosić obciążenia oraz zapewniać komfort podczas codziennego poruszania się po niej. W sytuacji zalania podłogi mamy do czynienia z przedostaniem się wody do poszczególnych jej warstw, która zostaje skutecznie uwięzione w całej konstrukcji. Budowa posadzki składa się z pięciu warstw, a więc: zagęszczonego piasku, podłoża w postaci chudego betonu, izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, jastrychu, czyli wylewki wraz z warstwą wyrównującą oraz z posadzki, która może być m.in. w postaci paneli, podłogi drewnianej lub płytek. Jeśli chcesz pozbyć się zalania, niezbędne będzie zastosowanie techniki osuszania podposadzkowego.

Co to jest osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe to jeden ze specjalistycznych procesów osuszania, który stosowany jest w przypadkach, gdy woda zalała warstwy izolacyjne styropianu znajdujące się między wylewką, a styropianem żelbetowym bądź płytą fundamentową. Kiedy może dojść do zalania i zawilgocenia warstw izolacji? W większości przypadków warstwy izolacji zostają zalane wskutek awarii wodnej, a więc np. pęknięcia wężyka, pęknięcia rury bądź kolanka, a także zalania wskutek wód opadowych. Takie formy zalania są niemożliwe do osuszenia wyłącznie przy zastosowaniu tradycyjnych osuszaczy kondensacyjnych, ponieważ woda, która znajduje się pod posadzką, nie będzie miała możliwości odparowania. Jak w związku z tym rozpoznać fakt, że mogło dojść do zawilgocenia warstwy styropianowej pod posadzką? W szczególności powinny zastanowić Cię widoczne ślady podsiąkania ścian od dołu, a wtedy konieczna jest szybka reakcja i kompleksowe działanie specjalistów. Co jednak jest istotne w takiej sytuacji? Zwróć uwagę, że w wielu przypadkach poziom płyty styropianowej lub fundamentowej nie jest do końca zachowany, a w związku z tym woda spływa w innym kierunku, niż jest awaria, dlatego pojawienie się widocznych śladów mokrych ścian nie zawsze jest źródłem problemu. Taką sytuację trzeba bezwzględnie sprawdzić i zweryfikować, a następnie najszybciej jak to możliwe, przystąpić do działania. Dlaczego szybka interwencja jest tak ważna? Niewysuszone warstwy posadzkowe są doskonałym miejscem dla rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, pleśni, drobnoustrojów. Ponadto mokre warstwy posadzkowe, w tym również styropianowa warstwa izolacyjna, powodują, że traci ona swoje termoizolacyjne właściwości, co skutkuje pogorszeniem się komfortu termicznego i tym samym zwiększeniem kosztów ogrzewania.

Techniki osuszania warstw izolacji – metoda podciśnieniowa, metoda nadciśnieniowa

Wśród technik osuszania warstw izolacji wyróżniamy metodę podciśnieniową oraz metodę nadciśnieniową. Metoda podciśnieniowa polega na odsysaniu wody wraz z wilgotnym powietrzem z warstwy izolacyjnej znajdującej się pod posadzką. Dzięki odpowiednim sprzętom suche powietrze zostaje wprowadzone przez szczelinę dylatacyjną, która znajduje się między ścianą a posadzką, po czym pod posadzką suche powietrze staje się wilgotne i wraz z resztkami wody jest ponownie odsysane przez otwory wykonane w posadzce. Metoda nadciśnieniowa to natomiast zupełnie odwrotny proces, który polega na wtłaczaniu przez odpowiednie otwory pod posadzkę suchego powietrza, które pod wpływem znacznej wilgotności nasyca się nią, po czym jest pchane w stronę dylatacji znajdującej się na łączeniu posadzki oraz ściany i to właśnie tamtędy wydostaje się na zewnątrz do pomieszczenia. Ten proces polega na równomiernym powierzchownym ogrzewaniu, a tym samym na osuszaniu ścian w przypadku usuwania szkód wywołanych zalaniem, a także w nowo powstających budynkach. W czasie osuszania urządzenie nie generuje żadnych zapachów, dlatego proces może być wykonywany również w warunkach stałego zamieszkania. Ta metoda sprawdza się szczególnie w osuszaniu grubych murów, gdzie przyspiesza cały proces w porównaniu z klasycznymi metodami osuszania.

Zalety szybkiego osuszania podposadzkowego

Szybkie i skuteczne osuszanie zalanych powierzchni to z pewnością m.in.:

– minimalizacja szkody, ponieważ im szybciej rozpoczniemy osuszanie, tym zmniejszymy zakres prac naprawczych,

– ograniczenie zniszczeń drewnianych parkietów i paneli,

– zniwelowanie możliwości rozwoju grzybów i pleśni,

– zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, gdyż zawilgocona, mokra termoizolacja przepuszcza ciepło, a jednocześnie wychładza budynek.

Co warto wiedzieć w przypadku zalania? Podstawowe fakty o zalaniu i jego konsekwencjach

  1. Jeśli chcesz zminimalizować skutki zalania, jak najszybciej rozpocznij proces osuszania, ponieważ woda w warstwach posadzkowych sama nie wyschnie.
  2. Osuszacz kondensacyjny nie wystarczy, aby osuszyć mokre warstwy posadzkowe.
  3. W celu wykonania kompleksowego osuszania skutków zalania niezbędne jest połączenie urządzeń osuszających wraz z osuszaczami warstw izolacyjnych.
  4. Mokre warstwy posadzkowe są idealnym środowiskiem do rozwijania się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni, grzybów i różnorodnych drobnoustrojów.
  5. Woda nagromadzona w warstwach posadzkowych wpływa na zawilgocenie ścian, korozję betonu oraz odparzenia tynku na ścianach.
  6. Po wykonanym procesie osuszania warstw posadzkowych należy przeprowadzić ich ozonowanie.
  7. Czas trwania osuszania podposadzkowego wynosi od kilku dni do 2-3 tygodni w zależności od osuszanej powierzchni oraz stanu zalania.

Kiedy konieczne jest zastosowanie osuszania podposadzkowego?

Osuszanie podposadzkowe sprawdzi się m.in. jako osuszanie po wyciekach, osuszanie po przeciekach, osuszanie po zalaniach atmosferycznych i powodziowych, a więc takich, które powstały w wyniku uszkodzeń instalacji wodnej użytkowej czy centralnego ogrzewania, jak również w podtopieniach, powodzeniach i ulewach. Osuszanie podposadzkowe będzie doskonałym rozwiązaniem podczas osuszania po zawilgoceniu w związku z kapilarnym podciąganiem wody i nagromadzeniem soli w ścianach, a także w przypadku błędów instalacyjnych i budowlanych, w tym podczas zwiększonego tempa prac budowlanych.

Jakie są koszty osuszania podposadzkowego?

Koszty osuszania podposadzkowego ustalane są indywidualnie do każdego zlecenia i zależne są od wielu czynników. Na ostateczną cenę osuszania podposadzkowego wpływa m.in. powierzchnia osuszania oraz dodatkowe czynności niezbędne do wykonania osuszania, w tym skuwanie tynków, płytek. Chcemy jednak podkreślić, że z nami możesz rozliczyć się zupełnie bezgotówkowo, oczywiście pod warunkiem, że Twoja polisa ubezpieczeniowa jest aktywna. Jeśli masz obowiązującą polisę ubezpieczeniową, my zajmiemy się wszystkimi formalnościami, a Ty nie będziesz musiał ponosić kosztów za usługę osuszania podposadzkowego wykonanego przez naszych specjalistów.

Osuszanie podposadzkowe w Małopolsce – solidnie, szybko, skutecznie

Jeśli szukasz specjalistów, którzy doskonale znają się na osuszaniu podposadzkowym i jesteś z południa Polski, a dokładniej z województwa małopolskiego, sprawdź naszą ofertę. Posiadamy niezbędną wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, które sprawia, że nasze działania w osuszaniu podposadzkowym są bardzo skuteczne. Ponadto oferujemy: osuszanie budynków po powodzi, osuszanie po zalaniu, osuszanie posadzki, osuszanie piwnic, a także osuszanie mieszkań, domów lub osuszanie budynków użyteczności publicznej.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7