Awaria instalacji wodnej w domu

2 sierpnia, 2023

Instalacja wodna jest obecnie wykonywana z najwyższej jakości materiałów, dlatego ewentualne awarie dotyczące korozji są raczej niemożliwe. Awaria instalacji wodnej jest natomiast często wynikiem błędów w wykonaniu instalacji, które mogą mieć miejsce podczas jej montażu. To zatem bardzo ważne, aby osoby, które montują taką instalację w Twoim domu, były fachowcami w branży i profesjonalnie podeszły do tematu.

Jakie błędy mogą pojawić się podczas montażu instalacji wodnej?

Bardzo często podczas montażu rur miedzianych wykonawcy pomijają proces gratowania, czyli usuwania zadziorów, wystrzępionych elementów powstałych na krawędziach rury. Takie działanie wpływa niekorzystnie na właściwy przepływ wody w rurach, ponieważ przekrój rury zostaje zwężony, a tym samym mamy do czynienia ze wzrostem oporu przepływu wody oraz zawirowania jej strumienia. Te sytuacje są częstą przyczyną wypłukiwania tlenku miedzi znajdującego się w ściankach rury oraz kształtki co wiąże się z przyspieszoną korozją szczególnie na kolanach rur. Kolejnym częstym błędem podczas montażu instalacji wodnej jest zastosowanie lutu twardego do łączenia rur o małej średnicy oraz ściankach grubości poniżej 1 mm. Wysoka temperatura, która towarzyszy temu procesowi, powoduje, że cienka ścianka rury przegrzewa się i tym samym następuje uszkodzenie struktury metalu. Takie miejsca w instalacjach wody użytkowej stają się ogniskiem korozji. Warto wiedzieć, że nawet jeśli instalacja wody pozytywnie przejdzie przez próbę ciśnieniową, to nie ma gwarancji na to, że po pewnym czasie nie dojdzie do awarii. Bardzo często pojawiające się niedopatrzenia obejmują niedostatecznie głębokie wsunięcie rury do gniazda złączki. Oczywiście w systemach o wyższych cenach producent stara się zadbać o jak najlepsze udoskonalenie, jednak w przypadku najtańszych systemów niezwykle ważna jest precyzja i staranność montera. Warto zatem oddać to zadanie w ręce prawdziwych specjalistów.

Jak nie dopuścić do zamarznięcia wody w instalacji? O czym warto pamiętać?

Wiele uszkodzeń instalacji wodnej to efekt zamarzniętej w nich wody i rozsadzenie ich przez powstały lód. Podczas planowania montażu rur instalacji wodnej warto przeanalizować sobie ich rozmieszczenie oraz unikać umieszczania ich w nieogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli jest to niemożliwe, pamiętaj, aby znaleźć fachowca, który dokładnie zaizoluje utworzoną instalację. Jeśli mówimy o tym problemie, nie możemy pominąć kwestii dotyczącej opuszczania domu zimą na dłużej i zostawiania go z wyłączonym ogrzewaniem, uprzednio opróżniając instalację z wody. To niezwykle istotna czynność, ponieważ pozostawienie wody w rurach może skutkować jej zamarznięciem i tym samym pojawieniem się lodu wewnątrz rur, który je uszkodzi. Jeśli temperatura wewnątrz budynku spadnie poniżej zera, możemy być pewni, że po powrocie do domu zastaniemy w nim powódź.

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem domu, mieszkania?

W wielu przypadkach podczas przygotowywania domu wykonuje się różnorodne pracy, np. w postaci wiercenia otworów w ścianie lub podłodze. Co jest szczególnie istotne podczas takich działań? Przede wszystkim, jeśli nie posiadasz dokumentacji fotograficznej, którą warto wykonać przed ukryciem rur pod tynkiem, glazurą lub wylewką, przed rozpoczęciem wiercenia musisz sprawdzić i upewnić się, czy wiercąc, nie trafisz właśnie w instalację wodną budynku. Do takiej próby najlepiej wykorzystać specjalne detektory, które wykrywają obecność plastiku oraz metalu. W momencie, gdy zauważysz, że pojawił się wyciek, musisz jak najszybciej zareagować i odciąć dopływ wody, aby uniknąć dalszych szkód.

Zainwestuj w czujniki obecności wody i zadbaj o swoje mienie

Jeśli szukasz nowoczesnego rozwiązania, które poinformuje Cię o wycieku wody w Twoim domu, zainwestuj w odpowiedni czujnik współpracujący z instalacją alarmową. Czujniki umieszczone tam, gdzie może dość do awarii dadzą sygnał akustyczny lub optyczny, a w przypadku instalacji alarmowej podłączonej do systemu monitoringu zawiadomiony zostanie patrol interwencyjny. W przypadku naszej nieobecności powiadomiony patrol dokona interwencji, wzywając odpowiednie służby i tym samym ograniczając zniszczenia. Jest jeszcze jeden sposób, który może uchronić nas przed wyciekiem z instalacji wodociągowej. Montaż czujników obecności wody połączony z elektrozaworem na przyłączu wody sprawia, że czujnik reaguje w momencie, gdy w niedalekiej odległości powstanie kałuża o głębokości około 1 mm. Obecnie w sklepach jest duży wybór pralek lub zmywarek, które są wyposażone właśnie w takie elektrozawory. Jak to działa? W chwili, gdy na dnie obudowy pojawi się woda, elektrozawór na wężu, który doprowadza wodę, zostaje zamknięty. Dzięki temu nie ma możliwości dalszego wycieku wody. To nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, w które warto zainwestować do swojego domu lub mieszkania, aby uchronić się przed zalaniem.

Co robić, kiedy dom zostaje zalany?

Twój dom został zalany przez awarię instalacji wodnej? Zastanawiasz się, co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim rozpocznij od możliwie najszybszego zamknięcia wody w domu, aby zatrzymać generujące się szkody. Zastanów się, czy jesteś w stanie zabezpieczyć najcenniejsze i najbardziej wartościowe przedmioty, a następnie wezwij pomoc w postaci fachowca, który zlokalizuje awarię, po czym w szybkim czasie zajmie się osuszaniem po zalaniu.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7