Przeciekanie rur – jak skutecznie je naprawić?

3 czerwca, 2023

Problem z nieszczelnymi rurami doskwiera zarówno właścicielom domów, mieszkań, jak i innych budynków użytkowych. Mokre plamy pojawiające się na ścianach to w większości przypadków dowód na to, że instalacja wodna lub kanalizacyjna jest nieszczelna. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie miejscowej naprawy bądź uszkodzonego fragmentu rury. Pojawia się wtedy pytanie, jak naprawić uszkodzone, pęknięte i przeciekające rury, a często także hałaśliwe lub nawet zamarznięte rury bądź zlokalizować podziemne przecieki.

Pęknięte rury miedziane – co zrobić z wypływem wody pod ciśnieniem?

Podczas awarii związanej z pękniętą rurą należy jak najszybciej zamknąć zawór, który steruje dopływem wody, a następnie skupić się na naprawie powstałej szkody. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy powstają plamy z wody na suficie, bo jeśli tak, to najprawdopodobniej przeciek znajduje się w pobliżu plamy. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że woda może przemieszczać się np. wzdłuż belki stropowej, a sam przeciek może znajdować się w nieco innym miejscu. Zdarza się również tak, że nie pojawiają się żadne plamy na suficie. W takiej sytuacji niezbędne będzie sprawdzenie rur w całym domu. Do tego typu zadań konieczna okaże się pomoc fachowców. Obecnie nowopowstałe budynki posiadają rury wodociągowe miedziane, lutowane razem z kolankami, trójnikami oraz innymi elementami. W starszym budownictwie powszechne są gwintowane rury z ocynkowanego żelaza, jednak coraz częściej wycofuje się je z obiegu, ponieważ z czasem zatykają się osadami mineralnymi. Jeśli chcesz być przezorny i w przypadku pęknięcia rury w swoim domu zareagować na czas, zaopatrz się w co najmniej jeden zacisk do naprawy rur, ponieważ takie sytuacje mogą mieć miejsce, chociażby w zimie, w wyniku zamarznięcia rury.

Co zrobić podczas nieszczelności rur? Jak przygotować się w razie awarii rury?

Nieszczelności rur możesz w szybkim czasie zapobiec, używając zacisku rurowego z podwójnymi śrubami oraz nakrętkami. Od czego rozpocząć działanie podczas nieszczelności rur? Przede wszystkim zamknij zawór, który steruje przepływem wody do uszkodzonej rury. Następnie możesz zastosować zacisk naprawczy i tymczasowo zahamować wyciek. Pamiętaj jednak, że jest to tymczasowa naprawa, która pomoże Ci w ograniczeniu zniszczeń. Ostatecznie jednak musisz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy kompleksowo wykonają tę usługę.

Jak trwale naprawić zepsuty, nieszczelny odcinek rury miedzianej?

Sytuacja, w której masz do czynienia z wyciekiem z miedzianej rury, który rozpryskuje się do wnęk ścian między słupkami ściennymi, powoduje, że w szybkim czasie powinieneś zapobiec dalszemu rozwojowi. Kompleksowa naprawa polega na wycięciu oraz wymianie uszkodzonej części rury, które możesz wykonać samodzielnie. Niezbędny będzie pasujący odcinek miedzianej rury oraz dwie proste złączki i przecinak do rur. Z takim zestawem samodzielnie poradzisz sobie z naprawką nieszczelnej rury. Łączniki, które posiadasz, nie powinny mieć tak zwanego „ogranicznika rury”, ponieważ wtedy będziesz mógł je całkowicie wsunąć na rury do momentu, aż umieścisz element zamienny, po czym wsuniesz na miejsce elementu zastępczego. Niezbędne okażą się także materiały do lutowania oraz latarka.

Co robić, aby trwale naprawić uszkodzenie odcinka rury miedzianej?

  1. Zakręć zawór, który steruje przepływem wody do uszkodzonej rury (możesz także zamknąć główny zawór wody w domu). Następnie otwórz kran, który znajduje się niżej niż zlokalizowany wyciek i tym sposobem spuścisz wodę z rur.
  2. Jeśli potrzebujesz mieć dostęp do rury, będziesz zmuszony do rozcięcia ściany. Warto szczegółowo zaplanować wykonywanie pionowych cięć wewnątrz miejsc na słupki ścienne.
  3. Pozbądź się uszkodzonego odcinka rury, wycinając ją. Należy wykonać dwa nacięcia – jedno z jednej strony, drugie z drugiej strony wycieku. Do tej czynności dobrze sprawdza się mały nóż do rurek lub ostrze do cięcia metalu w pile tłokowej. Zmierz długość powstałej szczeliny, a więc odległość między dwoma rurami pozostałymi w ścianie i przytnij nowy element o około ¼ cala krócej.
  4. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie obciętych końcówek, usunięcie zadziorów i nierówności. W tym celu doskonale sprawdzi się użycie drobnego mokrego papieru ściernego.
  5. Teraz czas na nałożenie topnika do lutowania rur miedzianych na wszystkie końce wypolerowanych końcówek.
  6. Sprawdź połączenie i wykorzystaj do tego jeden z tych łączników na obu końcach elementu zamiennego.
  7. Następnie przylutuj górną złączkę do istniejących rur oraz do nowego odcinka. Warto podczas tej czynności zaopatrzyć się w gaśnicę i uważać na płomień.
  8. Teraz zajmij się lutowaniem dolnych złączy do rur, wykorzystując tę samą technikę. Po wystygnięciu rur włącz ponownie obieg wody. Nie zapomnij zamknąć wszystkich kranów, które otworzyłeś podczas spuszczania wody z rur.
  9. Kiedy masz pewność, że udało Ci się pokonać awarię, pora na naprawę ściany.

Wszystkie działania opisane wyżej są kierowane do osób, które są w stanie samodzielnie poradzić sobie z awarią. Jednak w większości przypadków pomoc specjalistów jest niezbędna.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7