Czujnik zalania wodą – jak działa i czy warto go mieć?

8 lutego, 2024

Zalanie mieszkania to bardzo częste zdarzenie, które niesie za sobą szereg konsekwencji. Jeśli miałeś do czynienia z taką sytuacją, to doskonale wiesz, że niekontrolowany wyciek z pralki, zmywarki lub innych urządzań czy ich zaworów bardzo często nie jest możliwy do przewidzenia. Po takiej awarii wiele osób zastanawia się, jak uniknąć ponownego zalania. Ponadto spora część osób, które nie doświadczyły zalania pomieszczenia lub obiektu chce się przed tym zabezpieczyć. Jak to zrobić? Montaż czujnika zalania wodą to jeden ze sposobów, który skutecznie ochroni Twoje mienie przed zalaniem i jego konsekwencjami. W niniejszym artykule przedstawimy Wam nieco więcej konkretów, abyście również mogli świadomie skorzystać z tego rozwiązania.

Czym jest czujnik zalania wodą i dlaczego warto go zamontować?

Spora część naszych Klientów zmagała się z zalaniem mieszkania lub innego obiektu, a to wiąże się z poważnymi zniszczeniami infrastruktury budynku, a także urządzeń, sprzętów RTV, AGD, mebli oraz wielu innych przedmiotów. Po wystąpieniu tych awarii spora część osób zdecydowała się na montaż czujnika zalania, który służy do wykrywania obecności wody na danym obszarze. Jak działa taki czujnik zalania wody? Wysokiej jakości czujnik zalania może wykryć nawet niewielkie ilości wody. To doskonała informacja, ponieważ taka możliwość pomaga w zidentyfikowaniu nieszczelności instalacji hydraulicznej, jak również urządzeń domowych, które do swojego funkcjonowania czerpią wodę.

Jak działa czujnik wody?

Czujka zalania wodą, czyli inaczej czujnik wody to urządzenie, które trzeba zainstalować w dolnej części pomieszczenia. Dlaczego najlepiej tam? Standardowe czujniki zalania wodą są wyposażone w sondę, która posiada elektrody reagujące zaraz po zetknięciu się z wodą. Czujka zalania zamontowana na dole ściany sprawia, że sonda jest zlokalizowana przy samej podłodze, a to oznacza, że podczas wystąpienia awarii czujnik w jednej chwili wykrywa wodę i informuje o zagrożeniu poprzez wysyłanie sygnału dźwiękowego oraz czasem również wizualnego, jeśli taki posiada. Dzięki takim sygnałom dźwiękowym czy dźwiękowym i wizualnym domownicy lub właściciele obiektów mogą szybko zareagować i zlokalizować źródło wycieku, a także na czas zaprzestać rozprzestrzenianiu się wody po całej powierzchni budynku. Warto zaznaczyć, że czujnik zalania wodą może być montowany pojedynczo, w miejscu, w którym występuje największe ryzyko zalania, ale także bardzo często jest jednym z elementów systemów alarmowych zainstalowanych w budynku.

Gdzie warto zamontować czujnik zalania?

Zaleca się, aby czujnik zalania montować w takich miejscach, które mają podwyższone ryzyko wycieku wody lub zalania, a więc piwnice, garaże, łazienki czy kuchnie. Podczas montażu czujnika należy pamiętać o tym, aby umieścić go w pobliżu źródeł wody, a więc w okolicach toalety lub umywalki, a wtedy jego funkcjonalność będzie na jeszcze wyższym poziomie. W takich obszarach sonda może w łatwy sposób wykryć obecność wody i zapobiec najgorszemu, czyli zalaniu. Gdzie jeszcze warto zamontować czujnik zalania? Montaż czujnika jest również niezbędny w domach oraz mieszkaniach i niesie szczególne korzyści dla jego właścicieli. To rozwiązanie jest bardzo istotne zwłaszcza dla tych osób, które wyjeżdżają na wakacje lub w delegację i nie mogą prowadzić stałej kontroli pomieszczeń, a także nie przebywają zbyt często w swoim obiekcie, aby nadzorować jego stan.

Czujnik-zalania

Jakie są rodzaje czujników, które wykrywają wyciek wody?

Największą popularnością cieszy się czujnik zalania, który do wykrycia wycieku używa sondy. Sonda ta po zetknięciu się z wodą daje jasny komunikat dźwiękowy o pojawieniu się awarii i dzięki temu można zapobiec poważnym konsekwencjom zalania. Taki czujnik może być zasilany zarówno bezprzewodowo, jak i przewodowo i montuje się go szczególnie tam, gdzie ryzyko wycieku jest wyższe, a więc tak jak wspominaliśmy wcześniej – kuchnia i okolice zmywarki, a także łazienka i okolice pralki. Na rynku oprócz przedstawionych czynników zalania dostępne są również czujniki zalania wodą z przekaźnikiem lub czujnik zalania wodą z zaworem automatycznym.

Który rodzaj czujnika wybrać?

Wyróżniamy różne rodzaje czujników zalania, a wśród nich: czujnik zalania wodą bezprzewodowy, czujnik zalania przewodowy, czujnik zalania wodą z przekaźnikiem, a także czujnik zalania wodą z zaworem.

  • Czujnik zalania wodą bezprzewodowy

Czujnik zalania wodą bezprzewodowy wyróżnia się przede wszystkim szybkim montażem, a także brakiem ograniczeń w kwestii przemieszania urządzenia w zależności od potrzeb właściciela. To mobilne urządzenie dzięki możliwości przenoszenia go w dowolnym czasie i do każdego pomieszczenia zalecane jest głównie do stosowania w budynkach mieszkalnych oraz w każdym innym miejscu, gdzie prowadzenie instalacji przewodowej jest nieopłacalne. Przenośny czujnik zalania nie potrzebuje kabli, ale do zasilania wykorzystuje baterie, dlatego trzeba regularnie sprawdzać ich poziom naładowania oraz zadbać o ich wymianę.

  • Czujnik przewodowy

Czujnik przewodowy, a więc jeden z rodzajów instalacji przewodowej zawsze wyróżnia się niezawodnością. Wynika to z tego, że podłączamy czujnik do centrali alarmowej, co zapewnia stałe zasilanie z instalacji elektrycznej. Wtedy nie ma możliwości rozładowania się baterii i przerwy w działaniu tego urządzenia. Instalacja czujników przewodowych nie jest skomplikowana, jednak wymaga bardzo często ingerencji w konstrukcję budynku, w tym m.in. niezbędne okazuje się kucie ścian.

  • Czujnik zalania wodą z przekaźnikiem

Czujnik zalania wodą z przekaźnikiem to kolejny rodzaj czujnika, który tym razem składa się z dwóch części, a więc części wykrywającej wodę oraz części przekaźnikowej. Część wykrywająca, jak sama nazwa wskazuje, wykrywa wodę, natomiast druga część ma za zadanie przekazać informację do innych urządzeń, które mogą odebrać sygnały alarmowe – wśród tych urządzeń mogą być telefony komórkowe, a także inne systemy.

  • Czujnik zalania wodą z zaworem

Czujnik zalania wodą z zaworem to urządzenie, które również wykrywa wodę, jednak wyposażone jest w dodatkowy automatyczny zawór. Ten zawór to zwór odcinający wodę przed zalaniem. Wykonanie tej instalacji jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga ingerencji w hydraulikę. W związku z tym jest on znacznie częściej wykorzystywany w obiektach przemysłowych, biurach i gabinetach, ale również tam, gdzie szybka reakcja użytkownika obiektu nie jest możliwa. Urządzenie to wysyła powiadomienie o wykryciu alarmu poprzez wiadomość SMS lub e-mail, a także za pośrednictwem przeznaczonych do tego aplikacji.

Czujnik zalania wodą – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób podczas montażu czujnika zalania zastanawia się, gdzie jest czujnik, a także jaki przewód do czujek alarmowych wykorzystać. Na te i wiele innych pytań, jako fachowcy w branży osuszania oraz tematów związanych z zapobieganiem przed zalaniem, jesteśmy w stanie odpowiedzieć podczas indywidualnych spotkań z naszymi Klientami. Czujka zalania wodą to niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu. Jeśli właścicielom obiektu zależy na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i uniknięciu nieciekawych konsekwencji zalania, to koniecznie powinni oni zainwestować w takie rozwiązanie.

Zobacz nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7