Hydroizolacja piwnicy – ochrona przed wodą

27 czerwca, 2023

Woda gruntowa jest dużym zagrożeniem dla piwnicy, dlatego wiele osób zastanawia się, czym zabezpieczyć przed nią ściany oraz podłogi piwnic. Brak odpowiedniej hydroizolacji może powodować zawilgocenie, a w konsekwencji powstawanie grzybów i pleśni, dlatego warto wykonać kompleksowe zabezpieczenie z wykorzystaniem papy lub masy bitumicznej. Hydroizolacja piwnic pozwoli ochronić ją przed przenikaniem wód z zewnątrz oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrze wykonana, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Warto odpowiednio wcześnie zająć się hydroizolacją piwnic i dobrze ją wykonać, aby nie doprowadzić do zalania ścian czy podłóg w piwnicy. Naprawa w takiej sytuacji jest nie tylko trudna, ale i bardzo kosztowna.

Woda gruntowa jako niebezpieczeństwo dla ścian i podłóg w piwnicy

W wielu budynkach dochodzi do zalania ścian piwnic lub podłóg. Związane jest to z niepoprawnie wykonaną hydroizolacją piwnicy lub użyciem niskiej jakości materiałów do izolacji. Woda gruntowa potrafi dostać się do środka nawet przez najmniejszą szczelinę, co w efekcie powoduje zawilgocenie ścian piwnicy, a następnie pojawienia się nieprzyjemnych pleśni, grzybów, wykwitów. Aby się przed tym uchronić bardzo ważne jest, by wykonać prawidłową izolację wszystkich części domu zagłębionych w gruncie. Warto pamiętać również, że oszczędzanie na materiałach wykorzystanych do hydroizolacji piwnic jest ostatecznie bardzo kosztowne. Materiały powinny być trwałe, jakościowe i solidne.

Jak na zalanie piwnic wpływa poziom wód gruntowych?

Zagrożenie wodą gruntową w znacznym stopniu związane jest z rodzajem gruntu, w którym znajduje się budynek oraz poziomem wód gruntowych. Budynki posadowione w gruntach przepuszczalnych typu piasek, są mniej zagrożone podtopieniami, ponieważ ten rodzaj gruntu nie zatrzymuje wody w swojej strukturze zbyt długo. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gruntami spoistymi, w tym z gliną. Ten typ gruntu zatrzymuje wodę w wielu przypadkach nawet przez całe miesiące i tym samym naraża fundamenty na długotrwałe zawilgocenie. W związku z tym projektowanie budynków nie jest związane jedynie z zaplanowaniem samej bryły, ale także z wieloma innymi aspektami, w tym również z wykonywanymi badaniami gruntowo-wodnymi. Takie badania odzwierciedlają informację o poziomie ustabilizowanego lustra wody gruntowej, które jest kluczowe m.in. w odniesieniu do hydroizolacji piwnic.

Jakie poziomy wód gruntowych wyróżniamy? Czym charakteryzują się poszczególne poziomy wód gruntowych?

Wyróżniamy niski poziom wód gruntowych, zmienny poziom wód gruntowych oraz wysoki poziom wód gruntowych. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów? O niskim poziomie wód gruntowych świadczy utrzymywanie się wody około 2 m – 3 m poniżej poziomu gruntów. Niski poziom wód gruntowych sprawia, że podziemne części budynku tylko krótkotrwale są narażone na oddziaływanie wód opadowych, filtrowanych przez grunt aż do ustabilizowanego poziomu lustra wody gruntowej. Taki poziom wód gruntowych daje możliwość budowy dowolnego obiektu budowlanego, w tym również budynku podpiwniczonego. W tej sytuacji piwnicę można zabezpieczyć pionową hydroizolacją powłokową wykonaną z masy bitumicznej. Nakłada się ją warstwami na wyrównaną powierzchnię muru bądź tynku wyrównawczego. Ze zmiennym poziomem wód gruntowych mamy do czynienia wtedy podczas wiosennych roztopów lub jesiennych opadów deszczu. Nadmierna ilość opadów sprawia, że zagrożone są piwnice budynków oraz ściany fundamentowe. Warto zatem zainwestować w wykonanie hydroizolacji wzmocnionej, która składa się z co najmniej dwóch warstw papy oraz ścianki dociskowej. Ostatni z poziomów wód gruntowych, a więc wysoki poziom wody gruntowej jest jednym z przeciwwskazań do budowania domów podpiwniczonych. Wiele osób jednak decyduje się na ich wykonanie, a wtedy warto postawić na hydroizolację w postaci szczelnej wanny zewnętrznej. Zbyt słabe, nieodpowiednie izolacje mogą doprowadzić w wielu przypadkach do konieczności wypompowywania wody z piwnicy, a następnie pozbywania się wilgoci, pleśni, grzybów. W najbardziej skrajnych przypadkach może być konieczne również zasypanie wykonanej już piwnicy. Warto zatem przed rozpoczęciem inwestycji zbadać rodzaj gruntu i zaplanować wszelkie niezbędne działania w odpowiednim czasie oraz pamiętać, że w gruntach przepuszczalnych o niskim poziomie wód stosuje się izolację lekką, grunty spoiste wymagają izolacji półprzepuszczalnej – izolacji średniej, natomiast wysokie wody gruntowe muszą zostać zabezpieczone izolacją ciężką.

ochrona piwnicy przed wodą

Co zrobić, kiedy w piwnicy pojawiła się woda?

Wiele osób boryka się z problemem pojawiającej się wody w piwnicy w nowo wybudowanym domu. W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie awaryjnego rozwiązania w postaci wykonania hydroizolacji bitumicznej wewnątrz piwnicy, a więc tak zwanej wanny wewnętrznej. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z wieloma utrudnieniami, ponieważ ściany budynku ciągle narażone na wilgoć wymagają dociążenia izolacji warstwą betonu, której zadaniem byłoby równoważenie siły wyporu wody. To działanie jest w większości przypadków trudne i jednocześnie kosztowne. Drugim rozwiązaniem jest realizacja tak zwanej białej wanny wewnętrznej, a więc zastosowanie mineralnych szlamów uszczelniających. Wiele osób wybiera także jeszcze inne wyjście z sytuacji, a mianowicie wykonanie wewnętrznego drenażu piwnicy oraz odpompowywanie wody na zewnątrz. Ten sposób ma jednak wiele wad, w tym również to, że nie usuwa on przyczyny, a jedynie walczy z powstałymi skutkami problemu i tym samym pomimo braku wody w pomieszczeniu nadal będzie występowała duża wilgotność, która jest przyczyną rozwoju grzybów i pleśni.

Jak zlokalizować wodę w piwnicy? Jak osuszyć zalaną piwnicę?

Jako firma, która od lat zajmuje się lokalizacją oraz osuszaniem zalanych powierzchni doskonale zdajemy sobie sprawę, że zalane piwnice są dużym utrudnieniem. Zajmujemy się zarówno lokalizacją wycieków, jak i kompleksowym osuszaniem piwnic. Proces ten jest bardzo czasochłonny, a także wymaga specjalistycznej wiedzy, sprzętów i doświadczenia. Dostosowanie odpowiedniej techniki osuszania do danej sytuacji to kluczowy element każdego osuszania. Nasze ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży sprawia, że wykonujemy usługę osuszania na najwyższym poziomie. Trzeba pamiętać, że odprowadzenie wody z zalanej piwnicy to tylko jedna z czynności, a cały proces osuszania jest rozłożony na wiele czynników. Osuszanie zapewnia przede wszystkim pozbycie się nadmiernej wilgoci, która jest powodem do rozwijania się nieprzyjemnych zapachów stęchlizny, pleśni, grzybów oraz bakterii. Umiejętne ustawienie urządzeń do osuszania sprawia, że ten proces zostaje maksymalnie skrócony i daje zamierzone efekty.

Sposoby osuszania zalanych piwnic oraz innych zalanych powierzchni

Wśród najczęściej stosowanych metod osuszania piwnic wyróżniamy osuszanie naturalne, osuszanie mechaniczne, osuszanie absorpcyjne, osuszanie kondensacyjne oraz metodę mikrofalową. Czym wyróżniają się poszczególne metody osuszania piwnic? Osuszanie naturalne to jedna z najpopularniejszych i najprostszych metod, jednak również najbardziej czasochłonna. Dzieli się ona na dwa etapy – w pierwszym osuszamy powierzchnię ścian i ten proces trwa 20 – 30 dni, a następnie osuszamy ich wnętrze, co może trwać nawet do 3 lat. Osuszanie mechaniczne polega na dostarczeniu dodatkowego ciepła do wnętrza piwnicy przy zastosowaniu nagrzewników, źródeł mikrofalowych lub promienników podczerwieni. Kolejna z metod, a więc osuszanie absorpcyjne polega na usuwaniu wilgoci, która znajduje się w powietrzu przy wykorzystaniu absorbentu. W tym procesie kolejno następuje ogrzewanie powietrza i ponowne wtłaczanie go do pomieszczenia. Osuszanie kondensacyjne to proces zbierania wody z powietrza z pomocą niskiej temperatury, a następnie jej kondensacja w specjalnym pojemniki. Potem powietrze jest ogrzewane i wpuszczane do zawilgoconej piwnicy w celu wysuszenia. Metoda mikrofalowa działa natomiast na zasadzie wykorzystywania źródła mikrofal w celu wprawienia cząsteczek wody w ruch. Tym sposobem temperatura zostaje zwiększona, a zgromadzona woda przemieszcza się na zewnątrz ścian i paruje. Ta metoda świetnie sprawdza się podczas niszczenia grzybów i pleśni.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7