Iniekcja krystaliczna – co to jest i na czym polega
Właściciele starego budownictwa bardzo często zmagają się z problemem nadmiernej wilgotności, a co za tym idzie z powstawaniem pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów. Co jednak w przypadku zawilgoconych murów w nowopowstałych budynkach? Co robić, gdy w domu pojawiają się mokre plamy? Błędy wykonawcze, czynniki zewnętrzne związane z wyższym poziomem wód gruntowych, a także intensywne opady deszczu to podstawowe przyczyny nadmiernego zawilgocenia murów, których nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Zawilgocone ściany mogą prowadzić do wielu problemów, w tym poważnych konsekwencji konstrukcyjnych budynku, a zamarzająca w porach budynku woda może doprowadzić nawet do degradacji muru. Brak izolacji przeciwwilgociowej sprawia, że woda z gruntów podciąga do murów, niszczy je, a także wpływa na powstawanie korozji biologicznej i poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców. W takiej sytuacji jedną z najskuteczniejszych i najbardziej cenionych metod osuszania budynków stosowanych w Polsce jest iniekcja krystaliczna.
Co to jest iniekcja krystaliczna?
Jeśli zastanawiasz się co to iniekcja krystaliczna, w tym artykule przybliżymy kilka ważnych kwestii dotyczących osuszania murów. Iniekcja murów, iniekcja ścian to metoda osuszania, która polega na wstrzyknięciu pod ciśnieniem przeznaczonych preparatów, które pełnią funkcję blokady przeciwwilgociowej. Iniekcja krystaliczna ma na celu odcięcie wilgoci z gruntu poprzez uszczelnienie kapilarów lub porów, a więc mikrokanalików. Cały ten proces wykonywany jest bez naruszania fundamentów, a taka informacja jest kluczowa szczególnie dla inwestora budynku. Decydując się na tradycyjne metody odtwarzania izolacji poziomej lub pionowej ścian, koniecznością jest odkopanie murów i wykonanie izolacji od zewnątrz. Takie działania są bardzo kosztowne i kłopotliwe, a także wymagają dużej organizacji i nakładu pracy. Odkopywanie fundamentów – jaka cena to najczęściej zadawane pytanie wszystkich osób, które nie słyszeli o metodzie iniekcji krystalicznej i nie wiedzą, że osuszenie fundamentów jest możliwe bez ich odkopywania. Krystaliczna iniekcja fundamentów to izolacja piwnicy od wewnątrz, a więc bez dodatkowych czynności zewnętrznych wokół budynku.
Iniekcja jako skuteczny sposób na osuszanie zawilgoconych murów
Osuszanie fundamentów metodą iniekcji było popularne już po powodziach, które w 1997 roku nawiedziły nasz kraj i zniszczyły wiele domów mieszkalnych oraz budynków przemysłowych. Po powodzi mieszkańcy Polski zmagali się nie tylko z zawilgoconymi murami wskutek bezpośredniego kontaktu z wodą, ale także z problemem kapilarnego podciągania wilgoci z utrzymujących się na wysokim poziomie wód gruntowych. Wysoki poziom wód gruntowych znacznie uniemożliwiał skuteczne osuszanie fundamentów, co ostatecznie doprowadziło do nadmiernej wilgoci również w tych obiektach, w których udało się uniknąć bezpośredniego zalania. W związku z tym, że po powodzi skala problemu była bardzo duża, konieczne było skorzystanie ze skutecznej i stosunkowo taniej oraz łatwej metody. Specjaliści zajmujący się osuszaniem budynków zalanych przez powódź sięgnęli po pomysł dr Wojciecha Nawrota, czyli iniekcję krystaliczną. Osoby osuszające budynki po powodzi stwierdziły, że iniekcja muru nie tylko pomoże w ich osuszeniu, ale także skutecznie zabezpieczy ściany przed dalszym podciąganiem wilgoci z gruntu. Takie ograniczenie podciągania wilgoci z gruntu było w ówczesnej sytuacji koniecznością, która pozwoliła sukcesywnie porządkować wszystkie powstałe skutki powodzi i zalania.
Jak wygląda przebieg iniekcji budowlanej? Na czym polega metoda iniekcji krystalicznej?
Iniekcja budynku, iniekcja ściany to najskuteczniejsza metoda wpływająca na osuszanie murów oraz osuszanie piwnic od wewnątrz, która przeprowadzana jest przez osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz przystosowany sprzęt i dodatkowe elementy, a więc cały zestaw do iniekcji muru. Osuszanie muru wymaga specjalistycznych płynów, które przeznaczone są do iniekcji krystalicznej. Preparat do osuszania ścian powstaje na bazie silikatów i ulega krystalizacji podczas kontaktu ze związkami alkaicznymi. Swoje działania rozpoczynamy od przygotowania podłoża, które jest kluczowe w kwestii powodzenia całej metody. Na początku rozpoczynamy od oczyszczenia ścian z powłok malarskich oraz tynków, które są zawilgocone. Standardowa procedura kucia murów obejmuje do 50 cm – 80 cm ponad poziomem zawilgocenia. Po tych działaniach niezbędne jest oczyszczenie spoin i ubytków, które zostaną wypełnione masą szpachlową. Kolejnym etapem jest wywiercenie w ścianie otworów o średnicy około 2 cm, które muszą mieścić się w jednej i równoległej do poziomu posadzki linii, a od siebie powinny być oddalone o około 12 cm. Taki układ wystarcza, aby krystaliczna metoda osuszania w przypadku umiarkowanego zalania murów działała prawidłowo. W sytuacji nadmiernego zawilgocenia wspomniane rozwiązanie może okazać się niewystarczające, dlatego warto wtedy wywiercić kolejne otwory znajdujące się 10 cm nad pierwszą linią. Po tak dopracowanych czynnościach można przejść do kolejnego etapu, który związany jest z użyciem specjalistycznych preparatów. Zanim użyjemy płynu do iniekcji krystalicznej, nawilżamy otwory wodą. To kluczowa czynność, ponieważ używane preparaty działają skuteczniej podczas kontaktu z wodą. Ponadto otwory muszą być czyste, a woda doskonale sprawdzi się do wstępnego oczyszczania, dlatego do środka wlewamy około 0,5 l wody.
Jak wykonać iniekcję krystaliczną? Preparaty do osuszania ścian
Po etapach przygotowawczych następuje czas na działanie specjalnymi preparatami do osuszania ścian. Po stworzeniu zaprawy krystalicznej wstrzykujemy ją pod ciśnieniem w wykonane otwory do momentu, aż nasączone mury całkowicie się nasączą. Z czego składa się zaprawa krystaliczna? Zaprawa krystaliczna to mieszanina wody, cementu portlandzkiego, a także aktywatora krzemianowego. Jako specjaliści w branży od początku naszych działań stosujemy jedynie atestowane produkty renomowanych producentów. Jakie są kolejne czynności po wstrzyknięciu zaprawy do otworów? Zaleca się, aby zastosować jeszcze gęstszą mieszankę i zaślepić otwory, a następnie zaszpachlować całość. Taki schemat działań dotyczy podstawowych prac, jednak w wielu przypadkach wymaga on wprowadzenia poprawek dostosowanych do danej sytuacji. Dzięki konkretnym i skutecznym działaniom nasza firma gwarantuje profesjonalne osuszanie ścian, osuszanie murów, osuszanie fundamentów.
Czy iniekcja krystaliczna jest skuteczna? Ile schnie fundament?
Tak, iniekcja krystaliczna jest skuteczna, a efekty po jej wykonaniu mogą pojawić się już do tygodnia. Po siedmiu dniach powstaje skuteczna blokada przeciwwilgociowa, gdzie aktywator krzemianowy penetruje mur metodą dyfuzji, a jony wapniowe wywołują wytrącenie w kapilarach nierozpuszczonych związków. Po okresie 7 dni można uznać, że proces osuszania ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci został zakończony, a mury zostały nie tylko osuszanie, ale również zabezpieczone na przyszłość. Warto podkreślić, że na początku metoda iniekcji krystalicznej nie była tak doskonała, jak jest dziś. Przez wiele lat trwał proces ulepszania metody iniekcji, a jej ostateczna weryfikacja odbyła się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.
Zalety metody iniekcji krystalicznej – dlaczego metoda iniekcji jest tak skuteczna i kompletna?
Iniekcja krystaliczna tworzy blokadę na czas 10 – 15 lat, a więc zapewnia spokój i wysoki poziom życia. Iniekcja jest ekologicznym rozwiązaniem – jest przyjazną metodą dla środowiska naturalnego, ponieważ podczas jej stosowania nie wymaga trujących czy niebezpiecznych substancji. To niezwykle istotna wiadomość nie tylko dla samego środowiska naturalnego, ale także człowieka, który przez te 10 – 15 lat będzie żył i funkcjonował w otoczeniu znajdujących się w murach preparatów. Do zalet, które w szczególności są wymieniane przez samych inwestorów, zalicza się brak konieczności odkopywania fundamentów oraz wykonywania wszystkich dodatkowych prac, które zazwyczaj podczas wykorzystywania innych metod osuszania wymagają poważnej ingerencji w konstrukcję obiektu. Iniekcja ciśnieniowa związana jest z wywierceniem otworów w ścianie, wstrzyknięciem preparatu, a ostatecznie zaszpachlowaniem otworów. Takie rozwiązania są zarówno oszczędnością czasu, jak i pieniędzy.
Jakie czynniki przemawiają za zastosowaniem iniekcji krystalicznej?
- Skuteczność osuszenia murów w przypadku mocno zawilgoconych fundamentów.
- Brak konieczności wcześniejszego osuszania murów przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej.
- Technologia iniekcji krystalicznej związana jest z wykorzystywaniem bezpiecznych dla środowiska preparatów mineralnych, które produkowane są na bazie naturalnych surowców.
- Prostota metody, która nie wymaga dodatkowych działań związanych z odkopywaniem fundamentów.
- Obecnie iniekcja krystaliczna to najtańsza z technologii osuszania budynków na terenie naszego kraju, jednocześnie połączona z wysoką skutecznością.
- Iniekcja jest wodoszczelna, gazoszczelna oraz stanowi dobrą izolację elektryczną.
- Iniekcja nie narusza konstrukcji budynków.
- Przy zastosowaniu iniekcji krystalicznej można wykonywać osuszanie piwnic lub innych pomieszczeń w tym pomieszczeń mieszkalnych.
Iniekcja fundamentów i iniekcja krystaliczna – cena
Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena za usługę iniekcji krystalicznej wykonywanej przez profesjonalistów. Cena iniekcji ciśnieniowej nie jest oczywista, ponieważ ostateczna kwota zależy od metrów bieżących wykonywanej usługi. W przypadku iniekcji krystalicznej cena za m.b. jest określana w sposób indywidualny i z uwzględnieniem każdej sytuacji oraz miejsca do osuszania z osobna. Jeśli interesuje Cię cena za osuszanie metodą iniekcji, napisz lub zadzwoń do nas, a my najszybciej jak to możliwe udzielimy Ci konkretnej odpowiedzi. W wielu przypadkach pojawiamy się osobiście w celu stworzenia kompletnej wyceny.
Profesjonalne osuszanie fundamentów i ścian metodą iniekcji krystalicznej
Wilgoć w piwnicy latem, nadmierna wilgotność murów jesienią i wiosną, a także skutki zalania wodami opadowymi lub gruntowymi fundamentów i murów wiąże się z tym, że każdy właściciel posesji zmuszony jest do oddania sprawy w ręce profesjonalistów. Jeśli zastanawiasz się, czym osuszyć ścianę, jak zrobić odcięcie przy suficie, czym wypełnić ubytki w cegle, a także ile kosztuje odkopanie fundamentów i czy w ogóle izolacja fundamentów bez odkopywania jest możliwa, skontaktuj się z nami.