Wilgoć a pleśń – jak uniknąć nieprzyjemnych skutków?

15 lipca, 2023

Grzyby i pleśnie to poważny problem, z którym ma do czynienia wiele osób i to nie tylko w starszych budynkach, ale także w nowo wybudowanych obiektach. Pojawiają się one zarówno w domach, mieszkaniach, jak i biurach czy innych pomieszczeniach użytkowych najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Rozpoczęcie sezonu grzewczego w połączeniu z brakiem regularnego wietrzenia to idealne warunki do rozwoju dla pleśni i grzybów. Nieprzyjemnie pachnące plamy w narożnikach ścian, przy oknach lub na suficie nie dość, że są szkodliwe dla zdrowia, to wyglądają bardzo nieestetycznie i często zawstydzają domowników.

Czy wilgoć i pleśń to jedno i to samo? Czym różni się pleśń od wilgoci?

Wiele osób określenia „wilgoć” oraz „pleśń” używają zamiennie, jednak z fachowego punktu widzenia te dwa zjawiska różnią się między sobą znacząco. Pojawiająca się pleśń na suficie lub na ścianie to efekt zaatakowania jedynie danej powierzchni. Pleśń to nieestetyczne, ciemne plamy lub kropki nazywane grzybami pleśniowymi. Jeśli jednak mamy do czynienia z grzybem, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to coś znacznie poważniejszego. Wykwity grzyba wyglądają bardzo nieładnie, mają nieprzyjemny zapach, a ponadto przenikają w głąb murów i mają działanie silnie destrukcyjne. Niszczenie konstrukcji budowalnych jest dużym problemem, dlatego w miarę możliwości warto jak najszybciej rozwiązań ten problem. Grzyby często zajmują również drewniane meble oraz inne elementy wnętrz, często pozostawiając zapach stęchlizny na ubraniach, tapicerce meblowej lub innych przedmiotach.

Dwa rodzaje grzybów – co warto o nich wiedzieć?

Z fachowego punku widzenia wyróżnia się dwa rodzaje grzybów. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć grzyby domowe, a więc grzyb domowy właściwy, domowy biały, stroczek łzawy lub grzyb piwniczny. Te grzyby atakują głównie drewniane oraz drewnopodobne elementy. Drugi rodzaj grzybów, które są znacznie bardziej niebezpieczne dla ludzi, to grzyby pleśniowe, wśród których możemy wyróżnić kropidlaka cytrynowego bądź czarnego oraz pleśniaka zielonego.

Czy w domu jest grzyb, czy pleśń? Jak sprawdzić, czy w domu jest grzyb?

Występowanie grzyba w domu nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Szczególnie problematyczne jest to wtedy, gdy chcemy kupić dom, a nie do końca wiemy, czy w jego ścianach nie znajdują się już zagrażające nam grzyby. Warto zatem skrupulatnie przyjrzeć się ścianom i poszukać ewentualnych plam, które mogą wskazywać na występowanie grzyba. Gdzie szukać grzyba lub pleśni? Przede wszystkim trzeba skupić się na oglądaniu narożników, które łączą ściany z sufitem, a także przyjrzeć się powierzchniom w chłodnych miejscach. Nie możemy zostać obojętni także na występowanie wilgoci na ścianach. Jeśli jest mocno widoczna, to możemy być pewni, że niebawem grzyb przebije się przez warstwę tynku i również będzie widoczny.

Usuwanie pleśni i grzybów
 

Z czego bierze się pleśń? Jak powstaje pleśń na ścianie?

Przyczyn powstawania pleśni jest wiele i wszystko zależy od okoliczności, a także warunków, które sprzyjają tworzeniu się nieprzyjemnie wyglądających plam lub kropek o ciemnym zabarwieniu. Pleśń najczęściej tworzy się wtedy, gdy w budynku lub pomieszczeniu brakuje odpowiedniej wentylacji, a do tego panuje bardzo duża wilgotność. Uznaje się, że wilgotność nie powinna sięgać powyżej 50%. Osoby, które borykają się z tym problemem, kiedy sprawdzą poziom wilgotności w swoim domu lub pokoju, z pewnością będą z niedowierzaniem patrzyć na wynik. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy włączymy ogrzewanie, to w większości zapominamy o odpowiedniej cyrkulacji, wymianie powietrza. Obecność kratek wentylacyjnych jest niezwykle istotna, ponieważ usuwają one nadmiar wilgoci i sprawiają, że dom lub mieszkanie nie staje się hermetycznie zapakowaną powierzchnią. W nieodpowiednich warunkach pleśń generuje się w bardzo krótkim czasie i zajmuje często nie tylko poszczególne miejsca na ścianie czy suficie, ale także pokrywa ubrania, a nawet tapicerkę meblową. Co jeszcze sprawia, że w domu pojawia się wilgoć? W bardzo wielu przypadkach wilgoć bierze się również z zewnątrz. Szczególnie gdy na zewnątrz panuje niska temperatura lub duża wilgotność, przemarznięte i nieodpowiednio ocieplone ściany w połączeniu z wysoką temperaturą w budynku, który jest szczelnie zamknięty, generują czarne naloty połączone z nieprzyjemnym zapachem. Dlaczego w takiej sytuacji pojawia się pleśń? W miejscach, które są najchłodniejsze, zaczyna skraplać się oraz osadzać woda. Jest to w znacznym stopniu zauważalne w łazience przy zaparowanych szybach lub podczas suszenia mokrych ręczników. Tak zawilgocone pomieszczenie, a często cały dom, są idealnym miejscem do rozwoju i rozprzestrzeniania się pleśni, a nawet grzyba. Kiedy jeszcze do budynku może dostać się woda i być powodem nadmiernej wilgotności wewnątrz obiektu? Wiele osób boryka się z nieszczelnym dachem bądź budynkiem, który ma liczne wady konstrukcyjne, a to są powody, dzięki którym woda może dostać się do środka domu, mieszkania lub biura. Nie sposób nie wspomnieć także o wilgoci pochodzącej z gruntu. W wielu domach starszego budownictwa bardzo często brakuje odpowiedniej przeciwwilgociowej izolacji. Efektem tego w piwnicach, na parterze, a nawet na elewacji mieszkańcy mogą spodziewać się nieprzyjemnych plam w postaci pleśni.

Wpływ grzybów i pleśni na zdrowie

Grzyby oraz pleśnie mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Zbyt duży poziom wilgotności to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które produkują toksyczne substancje unoszące się w powietrzu i przedostające się do dróg oddechowych. Te toksyny są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, alergików, astmatyków, a także dla osób o niskiej odporności. Nie możemy nie wspomnieć o nieprzyjemnym zapachu stęchlizny, który niesie za sobą poważne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Domownikom oraz osobom przebywającym w pomieszczeniach, gdzie występują grzyby i pleśnie mogą doskwierać m.in. przewlekłe bóle głowy, problemy ze skórą, nawracające zapalenie zatok, złe samopoczucie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, problemy ze snem, bóle żołądka, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby, a także podrażnienie oczu. Warto wiedzieć również, że długotrwałe przebywanie w zagrzybionym domu może być powodem poważnych chorób, w tym nawet nowotworów czy niepłodności u kobiet i mężczyzn. Grzyby i pleśnie są niezwykle destrukcyjne dla ludzkiego organizmu, zatem nie lekceważmy ich destrukcyjnego działania.

Jak pozbyć się pleśni na ścianie?

To, że pleśń i grzyby są szkodliwe dla naszego organizmu, już wiemy. Teraz należy podsumować informacje na temat likwidowania pleśni na ścianie. Jest kilka sposobów, które warto zastosować, aby pozbyć się pleśni. Można zastosować zarówno środki chemiczne dedykowane właśnie takim problemom, jak i wykorzystać bardziej naturalne sposoby. Musimy pamiętać, że wszystkie gotowe preparaty na pleśń są mocno trujące, dlatego, zanim przystąpimy do ich stosowania, powinniśmy zapoznać się z ich specyfikacją. W przypadku, gdy na ścianie pojawiły się ciemne, brzydkie plamy o nieprzyjemnym zapachu, warto jak najszybciej im zapobiec. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się gotowe preparaty grzybobójcze.

Jak wyczyścić ścianę z pleśni?

Na początek miejsca pokryte pleśnią lub grzybem dokładnie myjemy wodą z detergentem, który jest środkiem na pleśń. Następnie osuszamy to miejsce i stosujemy na nie mieszankę grzybobójczą. Wśród domowych sposobów bardzo popularne jest przygotowanie mieszanki roztworu wody z solą, która usunie nieestetyczny nalot na ścianie. W wielu przypadkach zaleca się również ocet, a nawet wybielacz. Wszystkie te czynności są sposobem na chwilowe pozbycie się plam, kropek oraz zapachu stęchlizny, jednak problem nadal pozostaje. Zewnętrzne usuwanie pleśni i grzybów jest skuteczne tylko na chwilę. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców i osuszyć ściany, a także wykonać wiele innych niezbędnych czynności, które zadziałają u podstaw. Trzeba zweryfikować powód, który sprawia, że wilgoć, pleśń, a także grzyb pojawił się na ścianie. W tego typu sytuacjach bardzo ważne jest również wykonanie ozonowania pomieszczeń. Ozonowanie dezynfekuje wnętrza, pozbywając się wirusów, bakterii oraz grzybów, a także niwelując nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wiele osób po oddaniu sprawy w ręce fachowców inwestuje także w pochłaniacz wilgoci, aby raz na zawsze pozbyć się problemu nadmiernej wilgotności w obiekcie.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7