Wilgoć w piwnicy – jak się jej pozbyć
Wilgoć w piwnicy niezależnie od wieku istniejących murów może pojawiać się z wielu powodów. Do jednego z nich możemy zaliczyć częste i obfite opady deszczu, które powodują podnoszenie się poziomu wód gruntowych. Ten problem dotyczy szczególnie budynków, które mieszczą się na terenach podmokłych. A silne opady deszczu, a także obfite w śnieg zimy sprawiają, że w piwnicach pojawia się zawilgocenie, grzyby, pleśnie oraz nieprzyjemne i charakterystyczne zapachy.
SKĄD SIĘ BIERZE WILGOĆ W PIWNICY
W wielu przypadkach przyczyną powstawania się wilgoci jest także nieprawidłowo wykonana wentylacja oraz izolacja ścian. A co gorsza nawet jej całkowity brak. To jednak nie wszystkie powody. Przyczyną powstawania wilgoci i pleśni w piwnicy jest być także niepoprawnie zamontowana stolarka okienna lub drzwiowa. Takie sytuacje mocno oddziałują na kondycję ścian.
Co jeszcze wpływa na pojawianie się wilgoci w piwnicy? Z pewnością może być to być niepoprawny drenaż bądź zła izolacja fundamentów oraz liczne i nieprzewidziane awarie w domach, mieszkaniach czy innych budynkach użytkowych. Wiele elementów może mieć znaczący wpływ na wytwarzanie się pleśni i grzybów. Dlatego warto szczegółowo przeanalizować wszystkie czynniki i zweryfikować, co tak naprawdę negatywnie działa na Twoją piwnicę.
JAK ROZPOZNAĆ CZY W PIWNICY JEST WILGOĆ
Objawy związane z pojawieniem się wilgoci w piwnicy są charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Przede wszystkim nawet przy zgaszonym świetle od razu jesteś w stanie wyczuć, że w Twojej piwnicy dzieje się coś niepokojącego. Wilgoć wiąże się z pojawianiem pleśni i grzybów, które mają swój indywidualny i charakterystyczny zapach. Taka woń z czasem staje się mocno uciążliwa dla wszystkich osób, które muszą ją wdychać. Wilgoć można rozpoznać przy świetle także na wiele innych sposobów. Przede wszystkim powinny zainteresować nas dość mocno zauważalne krople wody na ścianach oraz na podłodze. Kolejnym znakiem rozpoznawczym mogą być wykwity na ścianach, które łuszczą się czy odpadają.
DOPUSZCZALNA WILGOĆ W PIWNICY
Wilgoć powietrza oraz odpowiednia temperatura wewnątrz budynków ma znaczenie i to właśnie od tych dwóch czynników w dużej mierze zależy komfort funkcjonowania mieszkańców danego domu. Skupiając się na tym, czym jest wilgotność powietrza, warto podkreślić, że jest to przede wszystkim procentowa zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza. W odniesieniu do pomieszczeń zamkniętych przedział dopuszczalnej wilgotności wynosi 30% – 65%.
JAK ZLIKWIDOWAĆ WILGOĆ W PIWNICY
Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy, która w wielu przypadkach jest bardzo uciążliwa. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam z nadmiernym zawilgoceniem. Jednym z nich jest wietrzenie pomieszczeń poprzez otwarcie okien oraz drzwi i stworzenie odpowiedniego obiegu powietrza. Taka cyrkulacja z pewnością przyspieszy proces suszenia zawilgoconych wnętrz. To pierwszy bardzo praktyczny i łatwy w wykonaniu proces, jednak zazwyczaj potrzebna jest również ingerencja specjalnych urządzeń do osuszania, w tym np. dmuchawy grzewczej. Umieszcza się je w pobliżu ścian i wybierając średni podmuch, wypuszcza się z nich ciepłe powietrze nakierowane na mury.
Taki sposób jest dużo bardziej efektywny i pozwala nawet po kilku godzinach doprowadzić zawilgocone wnętrze piwnicy do dobrego stanu. Ponadto kolejnym skutecznym sposobem na osuszanie może okazać się skorzystanie z osuszaczy kondensacyjnych. Maszyny te przypominają klimatyzatory i są bardzo często wykorzystywane w budownictwie czy w oczyszczalniach ścieków. Urządzenia cechują się intensywną wydajnością i dają mierzalne rezultaty.
OSUSZANIE PIWNICY
W wielu przypadkach zarówno mury, jak i posadzka piwnicy znajdują się zupełnie pod linią gruntu. W związku z tym jest to pomieszczenie, które ma dużo większą tendencję do zawilgocenia. Styczność z wodami gruntowymi, szczególnie po intensywnych opadach deszczu, może wiązać się z koniecznością interwencji. Mamy tutaj na myśli osuszanie piwnic, które może być wykonywane przez osoby prywatne, indywidualnie we własnym dom. Ale najczęściej realizowane jest przez wyspecjalizowane firmy. Przedsiębiorstwa te posiadają najwyższej jakości sprzęty, wieloletnie doświadczenie oraz elastyczność czasu pracy.
JAK SIĘ POZBYĆ GRZYBA I PLEŚŃ W PIWNICY
Jeśli chcesz pozbyć się grzyba i pleśni w piwnicy, przede wszystkim musisz wykonać szereg niezbędnych czynności. W tej sytuacji główną rolę odgrywa zlokalizowanie przyczyny. Powodów występowania pleśni i grzyba w piwnicy może być wiele, dlatego ważne jest, by rozważyć wiele czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na pomieszczenie. Warto przeanalizować izolację budynku – czy ona występuje, czy może jest wykonana, ale nieprawidłowo. Warto zastanowić się także nawet nad szczelnością rynien czy odwodnieniem wokół piwnicy. Po ustaleniu przyczyny wilgoci konieczne jest jej usunięcie. Mamy tutaj na myśli naprawę wspomnianych rynien, odkopanie od zewnątrz części fundamentów czy otwieranie okienek i regularne wietrzenie piwnicy. Po zrealizowaniu tych działań i zauważalnych efektach wiele osób rezygnuje z kolejnych działań. Niestety takie zachowanie sprawia, że wilgoć, grzyby i pleśń ponownie się pojawiają.
Dlatego następnym krokiem powinno być osuszanie ścian i posadzek przez wyspecjalizowaną firmę. Niezbędne jest w tym przypadku odparowanie nadmiaru wilgoci odpowiednimi urządzeniami. Pomocne będzie skorzystanie z osuszaczy, które świetnie poradzą sobie z wyciągnięciem ze ścian i podłogi niechcianej wilgoci. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem okazują się również nagrzewnice, dmuchawy oraz wentylatory. Po takich działania możemy skorzystać jeszcze z inwazyjnego zabezpieczenia ścian przed wilgocią. To dodatkowe działanie, które ingeruje bezpośrednio w strukturę ścian. Pozbyciu się grzyba i pleśni z piwnicy sprzyja z pewnością wysoka temperatura powietrza na zewnątrz oraz długotrwały brak opadów. Dlatego warto takie procesy realizować wiosną, latem lub wczesną jesienią. Choć wykonywanie ich w okresach zimowych nie jest wykluczone. Specjaliści w branży posiadają wydajne nagrzewnice, które oddają powietrze o bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu z zachowaniem odpowiedniej wentylacji nawet późną jesienią czy zimą wspomaganie osuszania jest możliwe.