Izolacja fundamentów – jakie materiały budowlane wybrać?

15 czerwca, 2023

Fundament jest istotną częścią każdego obiektu. Przenosi on obciążenie całego budynku na grunt, dlatego bardzo ważne jest, by został on prawidłowo zrobiony. Dobrze wykonany fundament zapewnia trwałość oraz solidność budynku i jednocześnie zabezpiecza inwestorów przed kosztowymi niespodziankami m.in. w postaci pękających ścian. Same fundamenty to jednak nie wszystko, a kluczową rolę odgrywa tutaj prawidłowa izolacja. Odpowiednia izolacja fundamentów to nadrzędne zadanie, które nieodpowiednio wykonane daje o sobie znać po kilku latach. Ujawniające się błędy wymagają gruntownej naprawy, na którą jest już za późno, a remont nieodpowiednio wykonanych fundamentów jest nie tylko problematyczny, ale również niezwykle kosztowny. W związku z tym, jeśli temat izolacji fundamentów jest jeszcze przed Tobą, masz szansę na uniknięcie błędów wykonawczych oraz wybór odpowiednich materiałów do wykorzystania w hydroizolacji. Dzięki informacjom zawartym w tym artykule dowiesz się, jakich materiałów użyć do izolacji fundamentów oraz dodatkową wiedzą zabezpieczysz siebie lub swoich bliskich na przyszłość.

Po czym poznać błędy w izolacji fundamentów?

Z pewnością sygnałem ostrzegawczym są zawilgocone ściany parteru, które stykają się ze ścianami fundamentowymi. Informacja zwrotna o tym, że coś złego i nieprawidłowego dzieje się z hydroizolacją podziemnej części budynku to pojawiające się brudne i wilgotne plamy na ścianach, porosty pleśniowe oraz łuszczący się tynk. Po wystąpieniu tego typu nieprzyjemnych elementów mamy pewność, że izolacja fundamentów nie została wykonana w sposób prawidłowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie zlokalizowanie wycieku i jego naprawa w przypadku płyty fundamentowej. Naprawa tego typu usterek i błędów jest bardzo wymagająca i w większości przypadków kłopotliwa w związku z koniecznością odkopania fundamentów.

Jakie są powody występujących błędów w izolacji fundamentów?

Głównym błędem jest brak opinii geotechnicznej, która w procesie izolacji fundamentów jest znacząca. W wielu przypadkach inwestorzy nie mają pojęcia o rodzaju gruntu i jego tendencji, co w konsekwencji może prowadzić do źle dobranego rodzaju izolacji. Jeśli w przypadku niewiedzy zostanie wykonana lekka izolacja wodochronna, a fundamenty będą zagrożone wodą wywierającą parcie hydrostatyczne, to po zakończeniu budowy możemy spodziewać się skomplikowanej i kosztownej naprawy. Kolejnym błędem podczas planowania izolacji fundamentów jest również nadmierne oszczędzanie, które w wielu przypadkach wiąże się z zamianą wymienionych w projekcie materiałów i produktów na znacznie tańsze i gorszej jakości. Wiele osób decyduje się również na rezygnację z potrzebnych produktów, co jest nieodpowiedzialne i często znacząco wpływa na pojawianie się kolejnych problemów m.in. z izolacją fundamentów. Wśród najczęstszych sytuacji możemy wymienić zmniejszenie grubości warstwy hydroizolacyjnej lub rezygnacja z warstwy osłonowej. Wiele błędów podczas izolacji fundamentowej wynika także z pośpiechu i zbyt szybkiego tempa pracy. W znacznej mierze materiały hydroizolacyjne oraz termoizolacyjne trzeba układać bardzo dokładnie, szczególnie mając na uwadze izolację przeciwwilgociową czy przeciwwodną. W tym przypadku każda najmniejsza szczelina może być punktem potencjalnego wycieku.

Izolacja fundamentów - materiały

Jak głęboko izolować fundamenty? Na jaką głębokość wykonać izolację fundamentów?

Choć według zasad fizyki cieplnej budowli ocieplenie fundamentów powinno sięgać co najmniej metr w głąb gruntu, to w praktyce izolacja fundamentów układana jest do poziomu posadowienia. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z płytą fundamentową warto zwrócić uwagę na to, aby nasza izolacja tworzyła szczelną wannę pod dnem płyty oraz wokół niej. Ważne jest, by izolacja nie przykrywała wierzchu, ponieważ efektywność tego rozwiązania znacznie spada. Błędem jest również zbyt niskie wprowadzenie izolacji, ponieważ materiały hydroizolacyjne powinny znajdować się co najmniej 30 cm ponad powierzchnią gruntu. Dlaczego jest to tak ważne? W przypadku folii lub papy woda deszczowa, która odbija się od terenu, może podciekać pod ich warstwę i tym samym wpływać na duże zawilgocenie fundamentów od góry. Co jeszcze negatywnie działa na izolację fundamentalną? Bardzo szkodliwy jest również brak połączeń między izolacjami, a więc hydroizolacja pozioma zawsze musi być połączona w szczelny sposób z izolacją pionową. Jest to istotne z tego względu, aby styki materiałów wodochronnych nie stały się punktami, przez które będzie przemieszczać się woda. W związku z tym zaleca się, aby stosować grubowarstwowe masy KMB, w których można wykonać odpowiednio szczelne połączenia warstwy poziomej oraz pionowej. Podczas izolowania fundamentów dużym błędem jest również układanie polistyrenu na ścianie pokrytej masą rozpuszczalnikową. Wszystkie masy, które zawierają rozpuszczalniki organiczne, nie powinny zostać dopuszczone do stykania się ze styropianem. Dlaczego? Mają one długi okres parowania i tym samym wpływają na stopniowe zanikanie tych materiałów cieplnych. Styropian trzeba przykleić do fundamentów przystosowanymi do tego zaprawami klejącymi bądź masami bitumicznymi, które w swoim składzie nie zawierają rozpuszczalników.

Jaką wybrać izolację na ściany fundamentowe?

Zaleca się, aby do izolowania fundamentów zastosować nie roztwory, a profesjonalne masy hydroizolacyjne, które tworzą bardzo trwałe powłoki. Wielu wykonawców z wieloletnim doświadczeniem poleca stosowanie roztworów bitumicznych jako izolacji, jednak warto wiedzieć, że służą one w głównej mierze do gruntowania powierzchni pod właściwą izolację. Niestety nawet jako izolacje przeciwwilgociowe w wielu przypadkach mogą okazać się nieodpowiednie i niewystarczające, ponieważ nie odznaczają się wystarczającą szczelnością.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7