Osuszacze powietrza – rodzaje i zastosowanie
Problemy z nadmierną wilgotnością powietrza w domach, mieszkaniach oraz innych budynkach użytkowych to nagminnie pojawiające się zjawisko. Powodzie, awarie lub wady konstrukcyjne są często przyczynami szkodliwej dla budynku i zdrowia ludzkiego wilgoci. Wiele osób zmaga się z problemem wilgotnego powietrza, który niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, w tym pojawianie się pleśni, grzybów, nieprzyjemnych zapachów oraz trudnych do usunięcia wykwitów na ścianach. Nadmierna wilgotność powietrza w budynku to znak, że trzeba w szybkim czasie zadbać o osuszenie wnętrza, aby nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia ścian i innych elementów. W większości przypadków niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy skutecznie zaradzą na problem zawilgocenia domu, piwnicy, biura, a także mają w ofercie osuszacze powietrza na wynajem.
Co to jest osuszacz powietrza? Gdzie sprawdzi się osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza to urządzenie, które usuwa nadmierną wilgotność powietrza w budynku. Ze względu na to, że takie sprzęty występują w wielu wersjach opartych na różnorodnych technologiach, jednoznaczne opisanie zasady ich działania nie jest oczywiste. Nie skupiając się jednak na konkretnym typie, można wyjaśnić, że zadaniem osuszacza jest zassanie wilgotnego powietrza w danym pomieszczeniu, przygotowanie go do dalszego użytku, a następnie ponowne wtłoczenie do wnętrza budynku. Aby uzyskać zamierzone efekty, cykl pracy osuszacza powinien być wykonany wielokrotnie. Profesjonalne osuszacze powietrza potrafią skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Zastosowanie osuszaczy powietrza – kiedy sprawdzą się profesjonalne osuszacze powietrza?
Nadmiar wilgoci w powietrzu to w wielu przypadkach przyczyna powstawania niepożądanych skutków. W takich sytuacjach stosuje się profesjonalne osuszacze powietrza, które skutecznie poradzą sobie z wilgotnością wywoływaną np. zalaniem z powodu awarii lub wadami konstrukcyjnymi. Osuszacze to najlepszy i bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie wilgotności. Ważne jest jednak, aby urządzenie zostało odpowiednio dobrane do problemu i kubatury pomieszczenia, a wtedy nie tylko zrealizuje zamierzony cel osuszenia, ale również będzie ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem. Profesjonalne osuszacze powietrza mają szereg zastosowań, wśród których możemy wymienić m.in.: zapobieganie rozwojowi grzybów i bakterii, ochronę przed korozją, ochronę przed kondensacją pary wodnej, zapobieganie oblodzeniu, zapobieganie zbrylaniu materiałów, a także usprawnienie prac remontowo-budowalnych oraz procesów technologicznych w różnych gałęziach przemysłu. Osuszacze powietrza wynajem mają również wiele innych zastosowań. W wielu przypadkach urządzenia te wykorzystywane są w pomieszczeniach, gdzie suszy się wypraną odzież, w budynkach dotkniętych skutkami powodzi, a także w systemach klimatyzacyjnych obiektów, które mają duży poziom wilgoci. Warto pamiętać, że niektóre tworzywa sztuczne, spoiwa narażone na zbyt duże działanie wilgoci tracą swoje właściwości, dlatego wilgotność powietrza jest ważnym aspektem nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również budynkach przemysłowych, biurach, obiektach użyteczności publicznej oraz wielu innych miejscach.
Jakie rodzaje osuszaczy powietrza możemy wyróżnić?
Ze względu na szerokie możliwości osuszaczy powietrza oraz rodzaj zadania, który mają do wykonania, wyróżniamy cztery rodzaje osuszaczy. Niektóre z istniejących rodzajów bardziej sprawdzają się w odgrzybianiu, a inne w czasie standardowego usuwania wilgoci.
-
Osuszacze kondensacyjne
Osuszacze kondensacyjne to urządzenia, które operują zimnym powietrzem, a ich zadaniem jest wymuszenie oddania wilgoci przez mury na zasadzie kondensacji. Urządzenie to jest wyposażone w kompresor oraz wentylator i zasysa wilgotne powietrze, które jest odpowiednio schładzane w chłodnicy. W wyniku wspomnianej kondensacji para wodna zmienia stan skupienia na wodę, która jest zbierana w przystosowanych do tego zbiornikach. Powietrze osuszone przepływa na nagrzewnicę i następnie jest wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura powietrza wydmuchiwanego jest o kilka stopni wyższa niż była przed rozpoczęciem całego procesu. Osuszacz kondensacyjny jest najbardziej wydajny przy wysokich temperaturach pomieszczeń, w których wykonuje swoje zadanie.
-
Osuszacze absorpcyjne
Osuszacze absorpcyjne to urządzenia, które zasysają powietrze z pomieszczenia o nadmiernej wilgotności i oddzielają one wodę od gazu. Następnie osuszone powietrze jest ponownie wtłaczane do pomieszczenia. To powietrze znów nasyci się parą wodą, a cały cykl zostanie powtórzony. Zebrana w taki sposób wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz, a proces powtarzany jest do momentu całkowitego osuszenia zawilgoconego pomieszczenia. Osuszacz absorpcyjny wyróżnia się stałą wydajnością bez względu na wysokość temperatury czy wilgotność. Zastosowanie go sprawia, że powietrze osusza się bez jego schładzania, nawet gdy temperatura wynosi poniżej 0°C. Osuszacze adsorpcyjne charakteryzują się tym, że prowadzą dwa obiegi powietrza, gdzie jeden z nich ma za zadanie wyciągnąć wilgoć z murów, a drugi zajmuje się jego osuszaniem za pomocą substancji chłonącej.
Wynajem osuszaczy
Warto zasięgać usług profesjonalnych firm, które oferują osuszacze powietrza na wynajem, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru wilgoci przy niewielkiej inwestycji. Wynajęcie osuszacza powietrza ma wiele zalet. Po pierwsze, skutecznie usuwa nadmierną wilgoć z przestrzeni, co chroni przed korozją, pleśnią i uszkodzeniami. Po drugie, przyspiesza procesy produkcyjne poprzez zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Po trzecie, zapobiega uszkodzeniom elektroniki, maszyn i narzędzi. Po czwarte, podnosi jakość produktów poprzez kontrolę wilgotności, co jest istotne zwłaszcza w branżach spożywczej i farmaceutycznej. Piątym plusem jest poprawa jakości powietrza w miejscu pracy, co ma pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. Po szóste, minimalizuje awarie i przerwy w pracy związane z uszkodzeniami sprzętu. Ostatnim atutem jest potencjalna oszczędność energii, ponieważ osuszone powietrze wymaga mniej energii do regulacji temperatury. W skrócie, wynajęcie osuszacza przemysłowego to inwestycja w lepsze warunki pracy, ochronę sprzętu, wydajność i jakość produktów.