Osuszanie mieszkania po zalaniu

24 marca, 2023

Zalane mieszkanie to częsty problem zarówno wśród mieszkańców dużych miast, jak i mniejszych miasteczek czy wsi. Powodów zalania może być wiele, dlatego warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami z branży osuszania i skorzystać z ich pomocy w lokalizacji wycieku, a następnie z wszelkich niezbędnych czynności, które wpływają na osuszanie zalanych powierzchni. Taka kompleksowa pomoc pomoże w skutecznej walce z zalaniem i pozwoli przywrócić zalany obiekt do stanu sprzed awarii.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY ZALANIA MIESZKANIA

Przyczyn zalanie może być wiele, jednak do najczęściej pojawiających się można zaliczyć m.in. zapchaną kanalizację lub rury odprowadzające wodę przez resztki jedzenia czy nadmierną ilość włosów, uszkodzenie wężyka, który doprowadza wodę do kranu, pralki, zmywarki, WC, ponadto nieszczelność na łączeniu rurek wody lub centralnego ogrzewania, rozszczelnienie rury w ścianie, a nawet nieszczelny dach czy uchylone okno w czasie dłuższej nieobecności w deszczowe dni. Te i wiele innych czynników mogą wpływać na zalanie mieszkania, dlatego warto odpowiednio wcześnie zapobiec takim sytuacjom. Wiele osób regularnie sprawdza drożność rur czy kontroluje stan szczelności swojego dachu. Mimo to nie zawsze da się uniknąć sytuacji zalania mieszkania, a wtedy warto stosować podstawowe zasady, które pomogą jak najszybciej zatrzymać postępujący problem i generujące się straty.

CO ROBIĆ, GDY NASZE MIESZKANIE ZOSTANIE ZALANE?

Przede wszystkim na początku należy jak najszybciej zlokalizować wyciek i starać się ograniczać straty. W zależności od przyczyny zalania mieszkania wykonujemy następujące czynności. W sytuacji, gdy widzimy kapiącą wodę z sufitu, powinniśmy natychmiast podłożyć miski i wiaderka, a następnie pójść do sąsiada i zawiadomić go o problemie. Natomiast, kiedy nie możesz zlokalizować wycieku, powinieneś od razu zadzwonić po pomoc. Kontakt z firmą oferującą osuszanie po zalaniu zapewni Ci szybką reakcję na problem. Ważne jest także wykonanie telefonu do firmy ubezpieczeniowej i upewnienie się, czy poniesione szkody wpiszą się w opłaconą polisę. Kiedy firma osuszająca budynki po zalaniu dotrze na miejsce, będzie realizowała każde kolejne zadanie, aby w jak najszybszym czasie reagować na zalanie.

Pomoc profesjonalisty

Nasza firma z wieloletnim doświadczeniem najszybciej jak to możliwe przyjdzie pod wskazany adres i będzie sukcesywnie działać. Na początku zajmiemy się lokalizacją wycieku, później wybieramy sposób, w jaki poradzimy sobie z awarią, a następnie w zależności od sytuacji rozpoczniemy proces osuszania. Ponadto niezbędne jest usunięcie wszystkich przedmiotów, które znajdują się w zalanym pomieszczeniu w celu ich zabezpieczenia. Bardzo ważne jest także oczyszczenie ścian i podłóg z zanieczyszczeń. Jako profesjonaliści w branży osuszania wykonujemy również pomiary wilgotności, które pomagają nam w zlokalizowaniu najmocniej namoczonych obszarów. Dzięki temu procesowi wiemy, które punkty we wnętrzu wymagają szczególnego procesu osuszania, a takie informacje pozwalają nam na dobór odpowiedniej metody osuszania.

Wynajęcie sprzętu

Wiele osób z różnych względów postanawia samodzielnie zabrać się za osuszanie zalanych wnętrz. Na pierwszy rzut oka jest to całkiem korzystne rozwiązanie, ponieważ możesz wynająć sprzęt do osuszania i niskim kosztem samodzielnie naprawiać powstałą szkodę. W praktyce jednak tak to niestety nie wygląda. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że oprócz samego osuszania zalanych powierzchni bardzo często niezbędne jest również wykonanie dodatkowych usług, np. odgrzybianie ścian. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc doświadczonego specjalisty, odpowiednią widzą i niezawodnym sprzętem. Musisz uwzględnić również fakt, że nie posiadasz doświadczenia w tego typu działaniach, a jak to zazwyczaj z zadaniami bywa, nie do końca można zdawać sobie sprawę z poprawnego wykonywania danej czynności, a w wielu przypadkach duże znaczenie ma nawet kolejność realizowanych zadań. Samo wynajęcie sprzętu niekoniecznie pozwoli Ci na osuszenie zalanych powierzchni. Ponadto wszelkie formy samodzielnego osuszania wymagają dużej koncentracji, zaangażowania i przede wszystkim czasu, a na to nie każdy może sobie pozwolić.

Osuszamy budynek w naturalny niewymuszony sposób

Naturalny i niewymuszony sposób osuszania to jeden z kilku dostępnych rozwiązań, które wiele osób próbuje zastosować. Metoda ta jest niestety długotrwała, jednak niektórzy decydują się właśnie na nią. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że intensywne zalanie mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie, które wymaga wielu sukcesywnych działań, szczególnie gdy chcemy samodzielnie wykonać jego osuszanie. Takie rozwiązanie nie jest odpowiednio innowacyjnym sposobem, a zbyt długo przebywająca woda oraz osady po zalaniu wewnątrz budynków wpływają bardzo destrukcyjnie na same ściany czy podłogę.

SAMODZIELNE SPOSOBY OSUSZANIA BUDYNKU

Samodzielne osuszanie budynków jest możliwe jedynie w przypadku, gdy zalanie nie było intensywne. Domowymi sposobami oraz stosowaniem wypożyczonego do osuszania sprzętu możemy osuszyć wnętrza, jednak wszystko z ograniczonymi możliwościami. Obszerne zalania wymagają ręki profesjonalistów w branży, którzy doskonale znają się na rzeczy. Jeśli jednak mamy na myśli drobne awarie, które w szybkim tempie można naprawić, aby nie doprowadzić do zalania, warto wykonać je indywidualnie. Mamy tutaj na myśli m.in. cieknący kran lub spłuczkę. Te drobne usterki to znak, że trzeba poświęcić kilka chwil i zabezpieczyć się na przyszłość. Często są również takie awarie w domach i mieszkaniach, które wymagają reakcji specjalistów. Wiedza i pomoc fachowca w wielu przypadkach jest nieunikniona, dlatego warto skorzystać z pomocy hydraulika, ślusarza czy elektryka. W takiej sytuacji można skorzystać z domowego Assistance i pokryć koszty ich usług w ramach ubezpieczenia.

SPRAWDZONE METODY SAMODZIELNEGO OSUSZANIA BUDYNKU

Jeśli decydujesz się na samodzielne osuszanie mieszkania po zalaniu, to musisz liczyć się z tym, że proces ten będzie czasochłonny i długotrwały. Przede wszystkim sytuacja jest dużo łatwiejsza, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura i niewielka wilgotność. Odpowiednia cyrkulacja powietrza znacząco wpływa na proces osuszania, dlatego warto skorzystać z tej porady. W pierwszej kolejności powinieneś wtedy otworzyć okna i przewietrzyć całe pomieszczenie. Jeśli zalane zostały wnętrza budynku wolnostojącego, możesz także skorzystać z kolejnego rozwiązania, jakim jest uruchomienie grzejników. Dopływ ciepła znacząco wpływa na osuszanie pomieszczeń, jednak trzeba mieć na uwadze wysokie koszty ogrzewania w celu wysuszenia zalanych powierzchni, ponieważ takie suszenie wnętrz może potrwać nawet kilka miesięcy. Nie sposób nie wspomnieć również o specjalnych urządzeniach do osuszania, które są ogólnodostępne, jednak ich zakup to konkretna inwestycja. Osuszacze dobrze pełnią swoją funkcję, a ich praca polega na pochłanianiu istniejącej wilgoci i umieszczaniu jej w pojemniku. Takie urządzenia mogą być również wspomagane różnorodnymi wentylatorami czy nagrzewnicami, które wymuszają lepszą cyrkulację powietrza. Jednym z najcięższych do wysuszenia elementów jest z pewnością posadzka. Woda, która po zalaniu dostała się do warstw izolacyjnych lub wniknęła w stropy, niestety nie jest w stanie samodzielnie odparować, dlatego skutkiem takiej sytuacji może być pojawienie się pleśni i grzybów. Niestety w takim przypadku niezbędne jest wykonanie izolacji na nowo. To bardzo kosztowne działania, jednak niezbędne do tego, aby pozbyć się niebezpiecznej i brzydko pachnącej wilgoci. Wśród popularnych metod samodzielnego radzenia sobie z osuszaniem i z wszelkimi skutkami zalania w mieszkaniu, w tym także pozbycie się uciążliwych zapachów wilgoci, pleśni i grzybów stosuje się cebule, które rozkrojone na pół mają za zadanie niwelować przykry zapach.

KIEDY DOMOWE SPOSOBY NIE SĄ SKUTECZNE?

Domowe sposoby osuszania zalanych powierzchni mogą okazać się nieskuteczne w momencie, gdy wymagana jest profesjonalna wiedza, doświadczenie w branży oraz wysokiej jakości sprzęt i umiejętności. Tak jak w wielu przypadkach często samodzielnie nie jesteśmy w stanie wykonać jakiejś czynności. Część osób zatrudnia ekipę remontową, ponieważ samodzielnie nie umieją pomalować elewacji, a część decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów w branży alpinizmu przemysłowego, ponieważ nie są w stanie obciąć gałęzi drzew na wysokościach. Domowe sposoby na zalanie mieszkania w postaci otwierania okien i tworzenia dodatkowej cyrkulacji powietrza czy wynajmowania osuszaczy, wiatraków lub nagrzewnic nie zawsze są skuteczne. Szczególnie kiedy mamy do czynienia z dość intensywnym zalaniem wnętrza nie tylko jednego pomieszczenia, ale często całego mieszkania lub domu. Nie bójmy się sięgać po pomoc specjalistów, a w kwestiach związanych z wysokością kosztów z chęcią coś zaradzimy. Jako doświadczeni w branży specjaliści wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, a w swojej ofercie mamy możliwość skorzystania z rozliczenia bezgotówkowego. Po prostu usuwamy szkodę, pomagamy w relacjach z ubezpieczycielem, a także tworzymy niezbędną dokumentację, dzięki której możesz skorzystać z polisy ubezpieczeniowej w związku z powstałą szkodą.

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7