Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

21 maja, 2023

Zakup mieszkania to bardzo ważna i kosztowna inwestycja, podczas której warto zastanowić się także nad odpowiednim zabezpieczeniem swojego mienia. Kluczową rolę odgrywa wykupienie ubezpieczenia o odpowiednim zakresie ochrony. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy? Co jest istotne z punktu widzenia właściciela mieszkania, a co z perspektywy osoby wynajmującej mieszkanie? Co musi zawrzeć się w polisie ubezpieczeniowej? W tym artykule otrzymasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czy każdy musi ubezpieczać mieszkanie? Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolną czynnością, jednak większość osób wie, że w nieprzewidzianych sytuacjach takie rozwiązanie może stać się naszą poduszką bezpieczeństwa, która znacznie wpłynie na domowy budżet. Bywają jednak uwarunkowania, w których ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe i dotyczy to kredytobiorców, którzy zakup mieszkania finansują przy użyciu kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji kredytobiorca zobowiązany jest przez bank do ubezpieczenia nieruchomości od ognia, a także innych zdarzeń losowych.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie każdy ma obowiązek ubezpieczać swoje mieszkanie, jednak warto zainwestować w taką możliwość i zabezpieczyć się w razie niespodziewanego zdarzenia losowego. Polisa mieszkaniowa pokryje szkody, które powstały wskutek zniszczeń, jednak będzie dotyczyła się jedynie tego zakresu, w jakim obowiązuje ochrona. Trzeba wiedzieć, że podstawowa polisa obejmuje jedynie mury i elementy stałe mieszkania, dlatego, zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, zapoznaj się z jej treścią oraz zadbaj o to, aby Twój pakiet ubezpieczenia dotyczył tych elementów mieszkania, które są dla Ciebie szczególnie ważne, istotne i cenne. Z odpowiednio rozbudowaną polisą ubezpieczeniową możesz być spokojny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy sprzęt AGD może ulec zniszczeniu, a zamek antywłamaniowy może zostać przez złodzieja zepsuty. Jest jeszcze szereg innych sytuacji, które mogą mieć miejsce, dlatego warto zastanowić się nad zakresem polisy i wybrać dodatkowo te opcje, które Twoim zdaniem mogą w razie trudności zadbać o Twój portfel.

Czym warto kierować się przy wyborze ubezpieczenia mieszkania? Jakie czynniki powinieneś uwzględnić przy ubezpieczeniu mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania możesz wykupić dla każdego mieszkania znajdującego się w budynku, które spełnia wymogi bezpieczeństwa. Decydując się na rodzaj polisy oraz zakres ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które będą wyznacznikiem do ostatecznej decyzji o polisie. Skupiając się np. na kondygnacji, na której znajduje się mieszkanie, warto przeanalizować ewentualne sytuacje, które w zależności od piętra mogą mieć miejsce. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, warto rozważyć opcję ubezpieczenia mienia w razie powodzi lub podtopień. Mieszkanie znajdujące się na środkowym piętrze będzie miało nieco inne zagrożenia, np. w postaci zalania mienia sąsiada pod spodem lub zabezpieczenia swojego mienia w przypadku zalania przez sąsiada z góry. Jeśli natomiast Twoje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, konieczne będzie zastanowienie się, czy ubezpieczenie przed szkodami związanymi z naruszeniem konstrukcji dachu nie będzie konieczne. Takie sytuacje mają miejsce np. na skutek wichur, nawałnic czy huraganów. Polisę ubezpieczenia mieszkania, które znajduje się w bloku, warto także poszerzyć o ochronę wyposażenia, szczególnie gdy w domu nie przebywasz praktycznie przez cały dzień, a masz w nim wiele cennych i wartościowych dla Ciebie przedmiotów czy urządzeń.

Kompleksowe ubezpieczenie mieszkania – co musi zawierać?

W zależności od tego, czy chcesz skorzystać z kompleksowego pakietu ubezpieczenia, czy z podstawowego towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni Ci dostęp do obydwóch możliwości, abyś mógł samodzielnie przeanalizować występujące różnice. To Ty, jako właściciel, jesteś osobą decydującą o ostatecznym zakresie polisy ubezpieczeniowej mieszkania, dlatego powinieneś zapoznać się z różnymi wariantami. Podstawowa polisa obejmuje ochronę murów oraz elementy stałe przed pożarem. Warto jednak skorzystać z dodatkowych możliwości i skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi. W ubezpieczeniu mieszkań, które znajdują się w blokach, warto zadbać o ochronę przed skutkami zalania swojego mieszkania oraz mieszkania sąsiada. Warto, aby taka polisa zawierała także OC w życiu prywatnym. Jeśli jesteś najemną mieszkania w bloku lub kamienicy, z pewnością powinieneś zadbać o ubezpieczenie mieszkania przed pożarem, powodzią lub innymi zdarzeniami losowymi. Zadbaj również o ochronę ruchomości domowych czy nakładów inwestycyjnych, które mogą czekać Cię po zaistnieniu nieprzewidzianej sytuacji.

Co zrobić, kiedy chcę ubezpieczyć mieszkanie, ale nie jestem jego właścicielem? Jak ubezpieczyć mieszkanie jako osoba wynajmująca mieszkanie, a nie właściciel?

Każda osoba, która nie jest właścicielem, a jedynie wynajmującym mieszkanie może ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie, jednak nie w tak szerokim zakresie, jak sam właściciel. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają często gotowe rozwiązania dla takich osób i oferują m.in. ubezpieczenie OC mieszkania dla najemcy. Jest to forma pakietu ochronnego w przypadku wyrządzonych szkód w wynajmowanym mieszkaniu. W przypadku pojawienia się zdarzenia losowego pieniądze z polisy będą wykorzystane na pokrycie zobowiązań finansowych, które wynikają ze szkód. Ubezpieczenie mieszkania jako osoba wynajmująca powinno przede wszystkim obejmować możliwie największą ilość zdarzeń losowych, jak np. zalanie, powódź, pożar czy przepięcie. Warto wiedzieć, że każda osoba wynajmowanego mieszkania może rozszerzyć zakres polisy m.in. o Home Assistance. Ubezpieczenie mieszkania jako najemca szczególnie sprawdza się np. w chwili zalania mieszkania wynajmowanego lub uszkodzenia mebli.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7