Zalanie piwnicy – co robić i jak oczyścić pomieszczenie?

3 lipca, 2023

Co robić w przypadku zalanej piwnicy? Choć jako pierwsza nasuwa się myśl o osuszaniu, to jednak nie jest to do końca takie proste. W wielu przypadkach nie ma możliwości od razu przejść do procesu osuszania, a często niezbędne są także dodatkowe kroki, które ułatwią dalsze działania oraz decydują o bezpieczeństwie. Bardzo ważne jest zlokalizowanie awarii lub miejsca, które jest głównym powodem zalania piwnicy. W tej kwestii niezbędna jest pomoc specjalistów w lokalizacji wycieków, którzy kompleksowo wskażą problem oraz zajmą się dalszymi działaniami. Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie spróbować usunąć powstałe awarie lub to zalanie nie jest aż tak intensywne, w tym artykule poznasz wiele ciekawych wskazówek i informacji na ten temat.

Jakie są przyczyny zalania piwnicy? Skąd się bierze woda w piwnicy?

Woda w piwnicy może powstawać w wyniku awarii lub pochodzić z gruntów bądź nadmiernych opadów. W zależności od przyczyn zalania należy podjąć odpowiednie działania związane z osuszaniem zalanych powierzchni. W momencie, kiedy zauważymy, że pomieszczenie jest wilgotne, a woda zbiera się na ścianach, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z brakiem lub niepoprawnie wykonaną izolacją przeciwwilgociową czy przeciwwodną. Jednym z rozwiązań może okazać się ogrzewanie piwnicy oraz częste jej wietrzenie. Warto zastanowić się również, czy nie podjąć się wykonania poprawnej izolacji, która w większości przypadków rozwiąże problem. Kolejnym powodem problemów z nadmierną wilgocią może być również uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna. W takiej sytuacji niezbędne jest zlokalizowanie awarii, a także dokonanie naprawy. Kolejną przyczyną zalania piwnicy może być incydentalne zalanie z powodu dużej awarii instalacyjno-kanalizacyjnej, cofnięcie ścieków z kanalizacji zbiorczej podczas ulewy lub zalanie spowodowane intensywnymi opadami deszczu. W wielu przypadkach powodem zalania piwnic są również wody gruntowe, które przenikają z powodu m.in. nieodpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej.

Jak przygotować pomieszczenie do procesu osuszania piwnicy po zalaniu?

Co należy wykonać zaraz po tym, jak zauważysz, że Twoja piwnica została zalana? Przede wszystkim na początku odłącz prąd i zabezpiecz instalację. Trzeba także możliwie jak najszybciej sprawdzić, czy na ścianach nie występują tak zwane „przebicia”. Po wykonaniu wszystkich podstawowych i najważniejszych czynności należy wynieść z pomieszczenia te przedmioty, które są najbardziej wartościowe i zabezpieczyć je przed całkowitym zniszczeniem. W przypadku występowania dużej ilości wody należy ją wypompować przy użyciu pompy bądź wynosić w wiaderkach. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku, gdy na zewnątrz budynku nadal utrzymuje się wysoki poziom wody, trzeba zostawić wszystko tak, jak jest. Jakakolwiek ingerencja w takiej sytuacji może doprowadzić do podmycia fundamentów. Przygotowanie do procesu osuszania piwnicy po zalaniu obejmuje również doprowadzenie powietrza do zalanej powierzchni poprzez otwarcie okien i drzwi. Jednak w sytuacji, gdy okna są zalane lub wykonane z drewna, lepiej pozostawić je zamknięte.

Jakie są metody usuwania wilgoci z piwnicy?

Wszelkie kroki związane z osuszaniem lub usuwaniem wilgoci zależne są od ustalenia przyczyny zaistniałej sytuacji. Jeśli masz do czynienia z uszkodzoną izolacją, warto zacząć od odkopania murów od zewnętrznej strony. Początkowym etapem jest wypompowanie wody, jeśli występuje taka konieczność, następnie naprawa izolacji, po czym wysuszenie murów. W przypadku, gdy masz do czynienia z wodami opadowymi, które przeniknęły w pobliżu fundamentów, powinieneś skierować odpływ wody w inną stronę przy pomocy zmiany spadku terenu. Drugim rozwiązaniem jest także wykonanie koryt odpływowych z wykorzystaniem rur spustowych. Wiele osób zastanawia się nad najtańszym, ale jednocześnie i najdłuższym procesem osuszania, jakim jest osuszanie naturalne. Ta metoda polega w głównej mierze na ogrzewaniu oraz wietrzeniu pomieszczeń i sprawdza się w przypadku zalania ulewnym deszczem. W sytuacji zalania piwnicy ściekami niezbędne jest kompleksowe czyszczenie oraz dezynfekcja i ostatecznie skucie tynków. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie metody osuszania sztucznego, która polega na nagrzewaniu i wymuszaniu ruchu powietrza. W celu osuszenia zalanej piwnicy można wykorzystać osuszacze kondensacyjne, które są skuteczniejsze i mniej energochłonne w porównaniu z metodą naturalną czy nawet sztuczną. Wszystkie te sposoby są możliwe do wykonania przez poszkodowanych w samodzielny sposób. W wielu przypadkach warto jednak skorzystać z pomocy fachowców z branży osuszania.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7