Wilgoć kapilarna – co to jest i gdzie występuje?

17 listopada, 2023

Wilgoć kapilarna to zjawisko, które szczególnie dotyczy starszych budynków, wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, podczas których powstawania używano średniej jakości materiałów izolacyjnych lub czasami nawet nie stosowano. Obecnie do budowania obiektów budowlanych wykorzystuje się odpowiednio opracowaną, wysokiej jakości izolację fundamentów oraz murów. Dostępne na rynku możliwości sprawiają, że ocieplenie i izolacja budynku jest znacznie bardziej przemyślana i dobrze wykonana. 

Kapilary – co to? Charakterystyka zjawiska wilgoci kapilarnej

Kapilary to sieć naczyń włosowatych, które znajdują się w części materiałów budowalnych, a dokładniej w porowatych cegłach. Podciągają one wodę w wewnętrznych strukturach, pełniąc rolę małych rurociągów, które umożliwiają przepływ wody. W momencie, gdy te średnice w porach są małe, pojawia się zjawisko podciągania kapilarnego i trwa ono do czasu, gdzie ilość podciąganej wody oraz wody odparowanej przez powierzchnię materiałów jest równa. Wilgoć przenika do nich z gruntu i systematycznie podchodzi do nich coraz wyżej. 

Kapilarne podciąganie wody – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się zjawiska wilgoci kapilarnej zalicza się wysoki poziom wód gruntowych. Powodem występowania wilgoci kapilarnej jest również nadmiar wód opadowych oraz roztopowych. Wśród kolejnych czynników wpływających na powstawanie wilgoci kapilarnej są także nieumiejętnie ułożone materiały izolacyjne, własności zaprawy murarskiej, szerokość murów, a nawet para wodna, która powstaje w domach, mieszkaniach oraz innych budynkach w związku z wykonywaniem codziennych czynności przez użytkowników danego obiektu, np. gotowanie, prasowanie, pranie czy kąpiel. Tak wiele powodów zewnętrznych oraz wewnętrznych, które wpływają na pojawiania się wilgoci kapilarnej, sprawia, że powstało kluczowe rozwiązanie, aby temu zapobiegać. 

Jak pozbyć się wilgoci kapilarnej? Jak poradzić sobie z wilgocią kapilarną?

Wiele osób zastanawia się co zrobić, gdy zauważą zjawisko kapilarne, a więc występuje podciąganie kapilarne wody, wilgoć na ścianie od fundamentów, plamy na ścianie wilgoć lub mokre ściany w domu. W takiej sytuacji konieczne jest osuszanie ścian oraz fundamentów przez specjalistów z branży osuszania. Osuszanie to kluczowa, szybka i bezinwazyjna metoda na pozbycie się niszczycielskiego zawilgocenia. Proces osuszania muru metodą, którą stosuje nasza firma, może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Montujemy urządzenie, które wykorzystując fale magnetyczne pola ziemskiego, równoważy ładunek cząsteczek wody w ścianie i w ten sposób zakłócenia elektryczne zostają wyeliminowane. Taka eliminacja zakłóceń elektrycznych sprawi, że woda opada ponownie do gleby, a więc poniżej poziomu fundamentów. Metoda stosowana przez nas jest bezpieczna, bezinwazyjna i skuteczna, a to dla wielu poszkodowanych osób zmagających się z wilgocią kapilarną jest najważniejsze. Na rynku dostępne są również inne metody walki ze zjawiskiem wilgoci kapilarnej, jednak są one trudniejsze i niestety bardziej kosztowne. Do takich metod możemy zaliczyć m.in.: zmniejszenie ilości wody, która wnika w mury, przyspieszenie procesu odparowania wilgoci lub ograniczenie sorpcyjności ścian i fundamentów. 

Jak rozpoznać zawilgocenie kapilarne?

Zawilgocenie kapilarne, które przyjmuje formę poziomych fal wilgoci, można zauważyć szczególnie w dolnych partiach muru, głównie na wysokości od 1 m do 1,5 m, a często także i wyżej. Po czym jeszcze można stwierdzić, że mamy do czynienia z wilgocią kapilarną? Niekiedy w górnej części pasa wilgoci pojawiają się wysolenia, a więc tak zwane wykwity. Co to są wykwity? Wykwity to nic innego jak osady soli, które powstały w wyniku wykrystalizowania się związków mineralnych przedostających się z cegieł z zaprawy do murowania i pojawiających się na powierzchni ściany. Występujące wysolenia mogą się powiększać, ponieważ mają charakter higroskopijny. Co to znaczy higroskopijny? Higroskopijny charakter oznacza, że wysolenia mogą wchłaniać wodę bezpośrednio z otoczenia, a więc z pary wodnej czy rosy. Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu pękających ścian czy odpadających tynków jak najszybciej reagować, ponieważ są to kolejne symptomy oznaczające zawilgocenie ścian. 

Negatywne skutki wilgoci kapilarnej w domu, mieszkaniu, biurze

Wzrost wilgoci kapilarnej znacząco wpływa na jakość życia w wielu obszarach. Wilgotne ściany, brzydkie wykwity, nieprzyjemne zapachy oraz ciągle odpadające tynki czy łuszczące się ściany są bardzo nieestetyczne nie tylko dla przybywających gości, ale także samych domowników. Codzienne funkcjonowanie w niekomfortowych warunkach wizualnych negatywnie wpływa na samopoczucie, a nawet poczucie własnej wartości. Podobnie wygląda to w odniesieniu do atmosfery panującej w domu, ponieważ nadmierna wilgotność „dociąża” aurę i jest często powodem nerwów, kłótni oraz bezradności. Jakość powietrza w takich warunkach również ulega znacznemu pogorszeniu. Nieprzyjemny zapach stęchlizny obniża jakość powietrza, którym oddychamy, a sama wilgoć jest powodem do powstawania grzybów i pleśni, które są bardzo negatywne w skutkach dla zdrowia dzieci oraz osób dorosłych czy starszych. Kolejnym ważnym negatywnym skutkiem występowania zjawiska wilgoci kapilarnej są wysokie koszty związane z ogrzewaniem zawilgoconych pomieszczeń. Wilgotne, mokre ściany sprawiają, że samo ogrzewanie budynku trwa dłużej, a co za tym idzie również drożej, a samo powietrze jest bardzo lepie, ciężkie i przytłaczające dla wszystkich mieszkańców. 

Zobacz nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7