Badanie gazem znacznikowym – jakie są zalety

28 sierpnia, 2023

Lokalizacja wycieków może być wykonywana przy pomocy różnorodnych metod. Wśród popularnych technik wykrywania przecieków w rurociągach znajduje się badanie gazem znacznikowym. Jako profesjonaliści w branży osuszania doskonale znamy się również na tej metodzie i chętnie pomożemy Ci podczas lokalizacji wycieków wody, wykrywania przecieków w domu, mieszkaniu, biurze lub instytucji publicznej.

Co to jest gaz znacznikowy? Jakie są zalety gazu znacznikowego?

Gaz znacznikowy nazywany również gazem śladowym składa się w 95% z azotu i w 5% z wodoru. Obydwa te pierwiastki są bezpieczne dla osób, które znajdują się w badanych pomieszczeniach, dlatego podczas badania nie ma zagrożenia dla zdrowia lub życia żadnych organizmów żywych. Gaz znacznikowy ma wiele zalet, wśród których nie sposób nie wspomnieć m.in. o tym, że:

– ze względu na to, że gaz ten nie zawiera tlenu, nie powoduje on korozji w rurach instalacji wodnych,

– jest on całkowicie niepalny,

– jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia nawet w tych pomieszczeniach, które są z otwartym źródłem ognia,

– szybko rozprasza się w powietrzu,

– ma on bardzo małe cząsteczki, dzięki czemu dobrze przenika przez beton, cegły czy kostkę brukową.

Metoda gazu znacznikowego – na czym polega?

Jeśli szukasz metody na zlokalizowanie wycieku wody w rurociągach, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie metody gazu znacznikowego, która polega na wprowadzeniu do wnętrza rurociągu gazu. Gaz ten wprowadza się do rurociągu pod ciśnieniem poprzez zawór na przyłączu lub z użyciem hydrantu. W momencie, gdy pojawiają się nieszczelności, szczeliny, pęknięcia czy ubytki, gaz wydostaje się poza rurociąg i jest on możliwy do wykrycia poprzez zastosowanie specjalnych czujników wodoru. Gaz znacznikowy ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się w przypadku detekcji wycieków na rurociągach, które znajdują się poza budynkami, a także w gruncie.

Co można zlokalizować gazem znacznikowym?

Gaz znacznikowy doskonale sprawdza się do lokalizowania wycieku z instalacji wody użytkowanej, a także lokalizowania wycieku z instalacji ogrzewania. Czy ta metoda jest dokładna i skuteczna? Na dokładność zlokalizowania wycieku wpływa m.in. usytuowanie rur w ścianach, w posadzce, a także w gruncie. Jednak w większości przypadków gaz znacznikowy daje odpowiednie rezultaty dokładności wykrycia wycieku o średnim spadku ciśnienia. W przypadku zlokalizowania dużych wycieków lub rozległych instalacji grzewczych metoda ta nie jest najlepszą z możliwych ze względu na konieczność wykorzystania znacznej ilości gazu do wykonania próby.

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7