Badanie Geofonem, czyli lokalizacja przecieków w rurociągach

8 września, 2023

Wykrywanie przecieków w rurociągach można wykonać również za pomocą kolejnej metody, gdzie głównym narzędziem jest geofon. Czym jest geofon? Geofon to specjalistyczne urządzenie, które przenosi drgania mechaniczne w impulsy elektryczne. Przyrząd ten wykorzystujemy szczególnie podczas wykrywania wycieków w rurociągach wody pitnej i wody grzewczej. Geofony mają za zadanie wykrywanie nieszczelności wtedy, gdy pod dużym ciśnieniem na powierzchnię gruntu wydostaje się woda. Geofony posiadają również właściwości kierunkowe, które są często niezbędne w momencie, gdy trzeba rozróżnić rodzaje szumów. Takie działania mają na celu precyzyjne zlokalizowanie nieszczelności, określenie miejsca przecieku oraz całego obszaru, na którym znajduje się nieszczelność.

Akustyczna metoda wykrywania nieszczelności – rodzaje szumów

Metoda akustycznego wykrywania nieszczelności rurociągów spośród innych metod wyróżnia się m.in. brakiem jakichkolwiek prac związanych z wykopami, kuciem, a więc jest zupełnie bezinwazyjna. Wykorzystany w tej metodzie geofon pozwala dokładnie określić miejsce występowania przecieku i jednocześnie jak najszybciej przystąpić do usuwania awarii. Na czym polega metoda akustycznego wykrywania nieszczelności? Woda wypływająca z rur wytwarza charakterystyczny dla siebie szum, który występuje w dwóch rodzajach nazywanych jako wibracje rurociągu oraz wibracje gruntu. Pierwszy typ wibracji, a więc wibracje rurociągu generowane są przez wodę wypływającą przez szczelinę w ściance rury pod dużym ciśnieniem. Szum ten może być przenoszony przez rurę na dużą odległość. Wibracje gruntu są generowane przez uderzenia wody, która pod dużym ciśnieniem wydostaje się z rurociągu przez nieszczelność. Wibracje te są odbierane przez specjalny mikrofon gruntowy, a następnie zanotowane drgania są przetwarzane na ekranie jednostki sterującej.

Jak geofon wykrywa miejsca wycieku?

Działanie geofonu polega na rejestrowaniu drgań i ich częstotliwości, a następnie ich przetwarzaniu na elektryczność. Specjaliści od lokalizowania wycieków wody w rurociągach stosują geofon jako lokalizator wycieków wody. W geofonach wykorzystana została akustyczna metoda wykrywania drgań o niskiej częstotliwości. Geofon wysokiej częstotliwości nie jest odpowiednio dostosowany do badania fal powierzchniowych.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7