Barwniki do wykrywania nieszczelności – co to za metoda

16 września, 2023

Lokalizowanie wycieków wody może odbywać się na wiele różnych sposobów. W zależności od sytuacji każdy specjalista w branży wybierze najodpowiedniejszy sposób, który pozwoli skutecznie i względnie szybko zareagować na zaistniałą sytuację. Wśród licznych sposobów nie można nie wspomnieć o kolejnej bezinwazyjnej metodzie wykrywania nieszczelności, która polega na wykorzystaniu specjalnego barwnika.

Na czym polega metoda wykrywania nieszczelności z użyciem barwnika?

Metoda ta polega na użyciu barwnika do wykrywania nieszczelności, który jest substancją barwiącą przystosowaną do wielokrotnego zastosowania. Wyróżnia się trzy rodzaje barwników przemysłowych: naturalne barwniki spożywcze, chemiczne barwniki nietoksyczne oraz barwniki fluorescencyjne. Gdzie mają zastosowanie tego typu barwniki? Wymienione wcześniej barwniki przede wszystkim stosuje się w celu lokalizowania wycieków wody np. w instalacjach domowych, mieszkaniowych czy lokalach przemysłowych, a także do lokalizowania nieszczelności płaskich dachów czy przyłączy kanalizacyjnych.

Lokalizowanie wycieków wody za pomocą naturalnych barwników

Wiele firm do lokalizacji nieszczelności lub lokalizacji przecieków wody stosuje barwniki naturalne, które muszą spełniać określone wymagania dotyczące żywości w kraju, a także powinny być przyjazne dla środowiska i w 100% ulegać biodegradacji. Do czego stosuje się barwniki naturalne? Barwniki naturalne najczęściej wykorzystywane są do zlokalizowania oraz kontroli przebiegu przyłączy kanalizacyjnych, a także do wykrywania nieszczelnych bądź nieprawidłowych połączeń kanalizacji.

Wykrywanie wycieków wody z użyciem barwnika chemicznego

Barwnik chemiczny, jak sama nazwa wskazuje, nie ma wiele wspólnego z barwnikiem naturalnym, a jego głównym składnikiem do wykrywania wycieków jest substancja fluoryzująca. Pomimo że barwnik ten nie jest naturalny, może być stosowany w rurociągach wody pitnej. Barwnik chemiczny wykorzystywany jest m.in. do wyznaczania przebiegu odpływu. Czym charakteryzuje się barwnik chemiczny? To łatwo rozpuszczalny proszek, który nie jest substancją toksyczną, co oznacza, że może być stosowany do lokalizacji wycieków wody oraz kontroli szczelności. Barwnik ten umożliwia wykrycie wszelkich najdrobniejszych nieszczelności.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7