Jak działa badanie termowizyjne?

1 września, 2023

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to warto wiedzieć, że każdy obiekt, który znajduje się wokół nas, emituje swoje fale elektromagnetyczne. Badania termowizyjne działają w takiej sytuacji poprzez wykorzystanie promieniowania cieplnego i zdalnego wykonania pomiaru temperatury przedmiotów, urządzeń czy przegród budowalnych.

Lokalizacja wycieków w budynku mieszkalnym i nie tylko

Badanie termowizyjne to nic innego jak badanie kamerą termowizyjną, dzięki której można zlokalizować wyciek z instalacji w posadzkach oraz w ścianach. Ta kolejna metoda wykrywania wycieków wody jest stosowana przez specjalistów w branży osuszania, którzy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mają możliwość ograniczenia zniszczeń podczas poszukiwań, co w wielu przypadkach posługiwania się tradycyjnymi sposobami jest zwyczajnie niemożliwe.

Narzędzie, które stosowane jest w tej metodzie, a więc kamera termowizyjna, zmienia promieniowanie podczerwone niewidoczne gołym okiem na obraz nazywany termogramem. Badanie termowizyjne to także badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla osób znajdujących się w pomieszczeniu, budynku oraz badanych obiektach.

Kiedy sprawdza się badanie termowizyjne? Skuteczne zastosowanie kamery termowizyjnej w praktyce

Lokalizowanie wycieków wody lub wykrywanie przecieków w posadzkach bądź ścianach jest możliwe dzięki badaniom termowizyjnym. Ten rodzaj badania doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy nasz Klient nie posiada dokumentacji dotyczącej przebiegu instalacji wodnych lub centralnego ogrzewania, a informacja ta jest w wielu przypadkach po prostu niezbędna. Wtedy badanie termowizyjne pozwala zlokalizować przebieg przewodów i skutecznie wskazać wszystkie ważne informacje. Badanie termowizyjne sprawdza się również w sytuacji, gdy chcesz zakupić mieszkanie lub dom. Jak wtedy można wykorzystać kamerę termowizyjną? Przed zakupem nieruchomości warto zrobić badanie termowizyjne i upewnić się, czy w ścianach bądź posadzkach nie znajdują się ewentualne wady lub uszkodzenia budowlane, które w przyszłości mogą być powodem wysokiego zużycia ciepła. Wielu naszych Klientów korzysta z takiej możliwości i po wykonanych badaniach mogą z pełną świadomością stanu budynku dokonać zakupu danej nieruchomości. Kiedy jeszcze warto wykonać badanie termowizyjne? Wynik badania kamerą termowizyjną może być również pomocny podczas kompletowania dokumentacji dla ubezpieczyciela m.in. w sytuacji, gdy miało miejsce zalanie mieszkania, domu, biura w celu otrzymania odszkodowania.

Kiedy jeszcze warto wykonać badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne jest znanym i często wykorzystywanym rozwiązaniem w celu m.in.: detekcji wycieków, lokalizacji przerw izolacji, lokalizacji zakrytych części instalacji, sprawdzenia rozkładu temperatury ogrzewania, wykrycia i zlokalizowania awarii ogrzewania podłogowego, oceny stanu instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej, oceny systemów kominowych, a także przeanalizowania strat ciepła w pomieszczeniu lub całym budynku.

Jak wygląda przebieg badania termowizyjnego?

Przebieg oraz wydajność badania termowizyjnego nigdy nie wyglądają dokładnie tak samo, ponieważ wszystko zależy od rodzaju awarii oraz instalacji, której awaria dotknęła. Na skuteczną lokalizację wycieków wpłyną zatem m.in. głębokość awarii, na której pojawił się wyciek, rodzaj przegrody z przeciekiem, intensywność wycieku danego czynnika, a także różnica temperatur między czynnikiem a otoczeniem. Kiedy możemy powiedzieć o skutecznej i najdokładniejszej lokalizacji wycieku wody? Dokładna lokalizacja przecieku występuje wtedy, gdy ma miejsce bardzo intensywny wyciek, a ponadto temperatura czynnika znacznie różni się od temperatury otoczenia. Z doświadczenia zauważamy, że najdokładniejsze zlokalizowanie wycieku można osiągnąć wtedy, gdy przeciek występuje na przewodach grzewczych lub chłodniczych.

Zobacz inne nasze usługi:

881 180 180
Pracujemy dla Ciebie 24/7